18.05.2019

Vizyon Menüsü – 17 Mayıs

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizlerin beğeneceğini umduğumuz üç adet yabancı, bir adet ise yerli yapım önermek istiyoruz.

Gün Batımı / Sunset

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlerin beğenisine sunduğumuz ilk film Gün Batımı (Napszállta – Sunset). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 75. Venedik Film Festivali’nde yapan film, burada FIPRESCI Ödülü‘nün sahibi olmuştu. Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ve Altın Küre ödüllerine layık görülen Son of Saul (Saul’un Oğlu) ile son yılların en çok konuşulan sinema olaylarından birine imza atan László Nemes, yeni filminde bu defa izleyiciyi I. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde Budapeşte’ye götürüyor ve genç bir kızın güçlü ve korkusuz bir kadına dönüşmesini kesitler halinde anlatıyor.

Irisz Leiter adlı genç bir kadın, eskiden kendi ailesine ait olan parıltılı bir şapka dükkanına gelerek iş ister. Şehrin sosyetesini ağırlayacağı önemli bir organizasyona hazırlanan dükkanın esrarengiz yeni sahibi Brill, kadını başından savmaya çalışır. Fakat kayıp geçmişinin izinde olan Irisz’in dönüşüyle ortaya çıkan Leiter ailesinin sırları, tüm şehri sarsacaktır. Arka planda tarihin en büyük yıkımına yaklaşan insanlığın gün batımını gözler önüne seren film, bu haftanın en öne çıkan yapımı olarak seyircisini bekliyor.

John Wick 3: Parabellum

Bu haftanın vizyon haftasında seyirciler tarafından en merakla beklenen film ise hiç kuşku yok ki John Wick 3: Parabellum (John Wick: Chapter 3 – Parabellum). Keanu Reeves’in başrolünde yer aldığı aksiyon serisinin üçüncü filmi olan John Wick 3: Parabellum, ikinci filmin sonu itibariyle ölüsüne $14 milyon değer biçilen ve The High Table üyesi birini öldürdüğü için gizli suikastçı birliğinden atılan John Wick’in dünyanın bütün suikastçıları peşindeyken New York’tan çıkmaya çalışmasını konu ediniyor.

John Wick iki sebepten dolayı kaçaktır: On dört milyon dolarlık açık bir kontrat yüzünden herkes peşinde ve Continental Hotel sınırları içinde Yüksek Şura üyesi ve açık kontratı açan kişiyi öldürdü. Bu koşullar altında John çoktan infaz edilmeliydi. Fakat Continental’in yöneticisi Winston ona kaçıp kaybolması için bir saat zaman verdi. Continental üyeliği kaldırıldı. Her türlü hizmeti alması yasaklandı. Diğer üyelerle iletişimi kesildi. John, New York’tan çıkmak ve hayatta kalmak için hizmet sektörünü kullanacak, bunları yaparken de dövüşüp öldürerek yoluna devam edecektir.

İçerdekiler

Bu haftanın vizyon menümüzde yer alan tek yerli film ise İçerdekiler. Film, ülkemizde ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuş ve burada Jüri Özel Ödülü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Gizem Erman Soysaldı) ödülünün sahibi olmuştu. Melih Cevdet Anday’ın aynı isimli eserinden uyarlanan film, darbe döneminde gözaltına alınan ve siyasi şube başkomiseri tarafından 185 gün sorgulanan bir öğretmenin psikolojik savaşını anlatıyor.

Komiser yaklaşık altı aydır sebepsiz yere gözaltında tuttukları öğretmeni, açık görüş yasak olmasına rağmen karısıyla buluşturacağını söyler. Başta buna inanmayan tutuklu, komiserin bu iyiliği neden yaptığını sorgular devamlı. Tutuklu, komiserin odasında karısıyla yalnız kalacağı anı beklerken, içeri gelen konuğu onu bambaşka bir sorunla yüzleşmek zorunda bırakır ve olaylar gelişir.

Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği

Bu hafta sizlere önereceğimiz dördüncü ve son film ise başrolünde son yılların en aktif oyuncularından biri olan Isabelle Huppert’in yer aldığı Masumiyetin Dayanılmaz Çekiciliği (Blanche comme neige – White As Snow). Film, genç Claire ve üvey annesi Maud üzerinden klasik masal anlatılarını günümüze uyarlayan bir hikâyeyi odağına alıyor.

Claire, genç, oldukça güzel ve dikkat çekici bir kadındır. Üvey annesi onu, babasından kalan otelde tıpkı bir hizmetçi gibi çalıştırmaktadır. Bir süre sonra Maud’un genç sevgilisi, güzelleri güzeli Claire’e aşık olur. Artık kıskançlık sınırlarını aşan ve üvey kızına tahammülü kalmayan Maud, ondan kurtulmaya karar verir. Üvey annesi Maud’un baskılarından ve kıskançlığından kurtulmak için kendine çiftlikte bir barınak bulan Claire, burada yedi prensle karşılaşır ve asıl macera başlar.