17.05.2018

Vizyon Menüsü – 18 Mayıs

Komedi, korku, dram sevenlere yerli yabancı seçenekler

Komedi filmi severler için hem yerli hem de yabancı film seçenekleri bu hafta vizyona baktığımızda dikkat çekiyor. Haftanın yerli komedi yapımı 3 Vakte Kadar maalesef nitelikli bir yapım olmayı başaramazken, yılın önemli komedi filmlerinden Cem Yılmaz’ın Arif v 216 filmi ikinci kez vizyona girerek şansını tekrar deniyor. Bunun dışında hafif ve vasıfsız yabancı komedi filmi Daha Yeni Başladık, kadrosunda barındırdığı Morgan Freeman, Tommy Lee Jones ve Rene Russo’ya rağmen klişe espriler barındırması nedeniyle heyecan vermekten uzak bir yapıma dönüşüyor.

Korku filmi severler için bu hafta ise biri yerli olmak üzere iki korku filmi vizyona giriyor. Vizyona giren filmlerden biri Güney Afrika yapımı olan Saplantı… Ülkenin kendi kültürü dolayısıyla ilginç olabilecek yapım, tahmin edilebilir hikâyesiyle beklenen gerilimi ne yazık ki veremiyor. Yerli korku filmi Mezarlık ise iyi niyetli olmasına rağmen amatör kalan ve türün öğelerini başarıyla kullanamayan bir film olmuş. Bu yüzden bu haftaki korku unsurlu filmler cazip görünmüyor.

İstanbul Film Festivali ve birkaç festival gezdikten sonra vizyona gören Kiraz Mevsimi ise yerli dram arayanlar için bir alternatif olabilir. Başrol oyuncusu Turan Özdemir’in varlığıyla öne çıkıyor. Ancak yapım yönetmenin dizi kadrajlarına sıkışmasıyla seyir zevki olarak bekleneni veremiyor. Balkaymak isimli yerli yapım ise oyuncu kadrosunun dikkat çekmemesi ve daha önce defalarca tekrarı çekilmiş yapımlara benzemesi nedeniyle komedi ile aile filmleri arasında sıkışıp kalıyor. Belli bir seviyeyi geçemeyince de zayıf bir film oluyor.


John Cameron Mitchell’ın yönetmenliğini üstlendiği Partilerde Kız Tavlama Sanatı, klasik büyüme hikâyesi kalıplarını kullanarak bir yandan cinselliği keşfetmeye çalışan ergenlerin masum dünyasına eğilirken, bir yandan da Neil Gaiman’ın metninden çıkan gerçeküstücü öğeleriyle 1988 yapımı Earth Girls Are Easy filmine benzerliğiyle dikkat çekiyor. Tipik bir kendini keşfet ve olgunluğa eriş filmi olan yapım, punk konsepti üzerinden giderek İngiltere’nin çılgın dönemlerine izleyiciyi konuk ediyor. İçeriğindeki mesajlar son derece anlamlı olsa da, senaryo bakımından yapay bir görünüme büründüğü için kendi düzleminde inandırıcı olamıyor.

Çocuklar için haftanın menüsünde yer alacak olan Yakışıklı Prens ise Shrek adlı başarılı animasyonun yapımcılarının elinden çıkan tercih edilebilecek yapımlardan biri olarak görünüyor. Animasyon severlerin ilgi göstereceğini söyleyebiliriz.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Deadpool 2

Bol Eğlence Vaat Eden Bir Süper Kahraman Güzellemesi

Haftanın öne çıkan filmi belli ki Marvel’in en eğlenceli karakteri Deadpool’un yeni macerası. Deadpool aile kurma temelli bu yeni hikâyesinde yine türlü popüler kültür simgelerine göndermelerde buluyor. Çeşitli cameo’lar ve sürpriz esprileriyle seyirciyi eğlendirme vaadini sonuna kadar ödüllendiriyor. Yeni karakterleri Firefist, Juggernaut, Cable, Vanisher ve Domino sayesinde klasik süper kahramanlardan sıkılanlar için gerçekten film bir cennete dönüşüyor. Marvel evreninin bu orijinal karakteri bu haftanın en iyi iki filmden biri oluyor.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Ödüllü Kısa Filmler

Kısalar Sinemada…

Başka Sinema’nın bu şık hamlesi belki de sinemada kısa film izlemek için tam bir hazine denilebilir. Yurtdışından seçilen iyi kısa filmlerin art arda gösterimi haftanın ilginç bir alternatifi ve etkinliği konumuna geliyor. Bu açıdan dünya sinemasından kısa filmler görmek isteyen seyirci için biçilmiş kaftan diyebiliriz.