20.07.2019

Vizyon Menüsü -19 Temmuz

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Aslan Kral

Bu haftanın vizyon menüsünün en merakla beklenen filmi Aslan Kral (The Lion King). Bundan tam yirmi beşsene önce çekilen aynı isimli filmin yeniden çekimi olan yapım, babası Kral Mufasa’nın izinden yürüyen geleceğin kralı Simba’nın hikâyesini yeniden seyirciyle buluşturuyor.

Bu yeni film geleceğin kralının doğduğu, Afrika savanalarına uzanan yolculuğu konu alıyor. Babası Kral Mufasa’yı örnek alan Simba, soylu kaderinin yolundan gitmeyi seçer. Ancak, bu yavru aslanın gelişini kraliyetteki herkes sıcak karşılamaz. Mufasa’nın kardeşi ve tahtın önceki varisi olan Scar, kendi planlarını yapmıştır. İhanet, trajedi ve oyunla yıkıma dönüşen Pride Rock savaşı, Simba’nın sürülmesine sebep olur. Simba, yeni bir kaç arkadaşın da yardımıyla, büyümenin ve ona ait olan şeyi geri almanın yolunu bulmak zorundadır. Her yaştan sinemasevere duyurulur.

Gloria Bell

Bu hafta sizlere önereceğimiz bir başka film Gloria Bell. Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 43. Toronto Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak bu sene gerçekleştirilen 38. İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Una Mujer Fantástica – A Fantastic Woman (Muhteşem Kadın) filminin Oscar ödüllü yönetmeni Sebastián Lelio’nun, başrolünde yine Oscar ödüllü yıldız Julianne Moore’un olduğu film, özgür ruhlu bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Kocasından boşanmış bir kadın olan Gloria Bell ellili yaşlarındadır. Ancak bir anneanne olmaktan daha etkin bir hayatı hedefleyen Gloria, gündüzlerini ofisinde çalışarak geçirir. Akşam olduğunda ise kendini dans pistine bırakır. Özgür ruhlu bir kadın olan Gloria’nın hayatı, dışarı çıktığı bir gece Arnold adında bir adamla tanışması ile bambaşka bir hal alır. Aşkın büyülü heyecanını yeniden hissetmeye başlayan Gloria, kendisini flört, aile, kimlik karmaşası ve beklenmedik bir romantizm içerisinde bulur.

İlk başta her şey çok güzel gitse de zamanla hayatının ikiye bölünmüş olduğunu fark eder. Gloria, geçmişten nasıl kurtulacağını bilemediği gibi geleceğe nasıl bakacağını da çözememektir. Tek bildiği şey, kendi hayatının yönünü artık kendisinin belirlemek zorunda olduğudur. 70’ler ve 80’lerin pop şarkılarıyla bezeli bu acı-tatlı filmde Gloria’ya yeniden hayat veren Julianne Moore, her zamanki gibi döktürüyor.

Zavallı

Bu hafta sizler için önereceğimiz üçüncü ve son film ise Zavallı (Oiktos – Pity). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 14. Sundance Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Film, yeterince zalim olmayan bir dünyada yaşadığını düşünen bir adamın hikâyesini anlatıyor ve yalnızca mutsuz olduğunda mutlu olabilen, üzüntü bağımlısı, acınmaya muhtaç, kendine acısınlar diye her şeyi yapmaya hazır bir adamı izliyor.

Kynodontas – Dogtooth (Köpek Dişi), The Lobster, Chevalier (Şövalye) ve The Killing of a Sacred Deer (Kutsal Geyiğin Ölümü) filmlerinin ortak senaryo yazarı Efthimis Filippou’nun senaryosuna katkıda bulunduğu filmin yönetmeni Babis Makridis’in ilk filmi ‘L’ İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti. Esinlendiği Jacques Tati ve Buster Keaton’ı anımsatan Yannis Drakopoulos’un olağanüstü performansıyla öne çıkan film, rahatsız ettiği kadar güldüren bir dram. Filmin paralel evreni, gerçeğine yakın olsa da daha karanlık, daha tuhaf ve daha eğlenceli. İlginç başrol karakteri dikkat çeken film seyircisini bekliyor.