02.10.2020

Vizyon Menüsü – 2 Ekim

Ekim ayıyla birlikte festival sezonuna girmiş olduk. Festivaller dışında vizyona giren filmler de sinemaseverler için alternatif sunmakta. Bu haftanın vizyon menüsünde sizler için üç yabancı film önermek istiyoruz.

Apocalypse Now Final Cut

Bu haftaki vizyon menüsünün ağır topu 40. yılı vesilesiyle, Francis Ford Coppola’nın kendi kurgusu olan versiyonunun restore edilmiş hâliyle gösterime giren Apocalypse Now Final Cut. Marlon Brando, Martin Sheen, Robert Duvall, Laurence Fishburn, Harrison Ford ve Dennis Hopper gibi muhteşem oyuncu kadrosuyla öne çıkan film, Vietnam Savaşı sırasında ordu emirlerini hiçe sayarak hareket etmeye başlayan bir Özel Kuvvetler albayını öldürmekle görevlendirilen yüzbaşı Benjamin Willard’ın bu gizli görev sırasında yaşadıklarını ve savaşın yıkıcılığını epik bir dille anlatıyor. Vietnam’da görev yapan bir Amerikan askerinin, kendini tanrı ilan etmiş kaçak bir özel tim albayını öldürmekle görevlendirmesi ile başlayan ve boğucu atmosferiyle sinema tarihinin en iyi savaş filmlerinden biri olarak seyircisini bekliyor. Bu muhteşem filmin yeniden kurgulanmış versiyonunu büyük perdede izlemek isteyen sinemaseverlere duyurulur.

Yarımada

Bu haftanın vizyon filmleri içinde izlenmesini önerdiğimiz ikinci film Yarımada (Peninsula – Train to Busan 2). 2016 yılında gösterime giren zombi filmi Train to Busan’da yaşananların dört yıl sonrasını konu edinen film, Kore’yi saran zombi istilasından çıkmayı başaran bir askerin, yüklü miktarda parayı getirmek için istilanın merkezine doğru çıktığı zorlu görevde, enfekte olmadan hayatta kalanlarla tanışmasıyla birlikte gelişen olayları anlatıyor. Film, Busan’a doğru giden bir trende insanlara saldıran zombilerin, ülkeyi istilasından dört yıl sonrasında geçiyor. Harap olmuş Kore Yarımadası’ndan kurtulmayı başaran eski bir asker, oraya geri dönmek için görevlendirilir ve umulmadık bir şekilde sağ kalanlarla karşılaşır.

Dengesiz

Bu haftanın takip edilmesi gereken üçüncü ve son filmi ise başrolünde Russell Crowe’un yer aldığı Dengesiz (Unhinged). Film, yoğun trafikte yaşadıkları sözlü tartışma sonrası bir adamın peşine takılmasıyla kendisini dehşet bir kovalamacanın içerisinde bulan Rachel’ın hikâyesini anlatıyor. İşe geç kalan Rachel trafik ışıklarında yabancı bir adamla kavga eder. Crowe toplum tarafından dışlanmış, güçsüz ve dengesiz bir karakterdir. Dünyada son bir iz bırakmak isteyen yabancı adam onlara ölümcül bir ders vermek için Rachel ve sevdiklerini hedef alır.