19.10.2017

Vizyon Menüsü – 20 Ekim

Bölük

Yine Başlar Askerlik Anıları

İncir Reçeli filmleriyle tanınan Aytaç Ağırlar militarist bir filmle karşımıza çıkıyor. Askerlik görevini yapan bir bölüğün yaşantısından kesitler sunan film, asker psikolojisini seyirciye sunmayı hedefliyor. Görsel olarak tatmin edici gözüken film, içerik olarak bilinen mevzuların dışına çıkmayı tercih etmemiş. Güvenli yoldan gidilmenin sonucu da yaratıcı bir film olmaktan öte, son dönemde yükselişte olan askeri film furyasından yararlanma çabası olmuş.

 

Damat Takımı

Evlilik Başa Bela...

İki korku filmi denemesinden sonra komediye geçiş yapan Doğa Can Anafarta, Biz Size Döneriz filmiyle beğeni kazanmayı başarmıştı. Yeni filmi Damat Takımı ise komedi bakımından izleyiciyi tatmin edecek düzeyde görünüyor. Yer yer sulu esprilerin havada uçuştuğu film, ritmik kurgusuyla izleyiciyi canlı tutmayı hedefliyor. Haftanın komedi ihtiyacı olan izleyicilerine reçetelerde yer verilebilir.

GeoStorm / Uzaydan Gelen Fırtına

Bizi Bu Havalar Mahvetti

Uzun zamandır karşımıza çıkmayan felaket filmleri türü Geostorm ile yeniden vizyonu renklendiriyor. Gerard Butler, Abbie Cornish ve Ed Harris’in başrollerini paylaştığı film ilkim kontrolünü sağlamak amacıyla uzaya yerleştirilen bir uydunun dünyayı felaketlere sürüklemesini anlatıyor. Görsel efektlerinin son derece yapay durduğu filmin bu seneki Razzie ödül töreninde adaylık alması muhtemel gözüküyor. Yine de adrenalini yüksek bir film arayanlar için GeoStorm ideal bir yapım denilebilir.

İlk Öpücük

Bir Yetmez Çok Öpücük...

Popülerliği her gün biraz daha artan Murat Yıldırım karşımıza yine bir romantik filmle geliyor. Hafıza sorunları yaşayan bir kızı her gün kendine aşık etmeye çalışan bir adamın hikayesini anlatan yapım, “50 First Dates” filminin Türkiye’ye uyarlanmış hali olarak da yorumlanabilir. Romantik filmleri seven izleyicilerin ilgi göstermesi beklenen yapım, ortalama bir seyir zevki sunuyor.

Secret Superstar / Superstar

Sinemada Flash TV Keyfi...

Türkiye’ye bu film vesilesiyle ziyaret eden Amir Khan, yeni filminde müzik yeteneğini ortaya çıkartmaya çalışan bir genç kıza yardım etmeye çalışan aksi, sahtekar bir müzik yapımcısının hikayesini anlatıyor. Bolca Hint müziği ve dansları bulabileceğiniz yapım, klasik bir kendini iyi hisset filmi olarak yorumlanabilir. Amir Khan’ın zaman zaman toplumsal eleştirili filmlerine alışan izleyici için biraz fazla soft film olacağı aşikar görünüyor.

A Stork’s Journey / Bak Şu Leyleğe

Seni Leylekler Unuttu Evladım...

Haftanın minik seyirciler için tasarlanan yapımı A Stork’s Journey, bir bebek leyleğin ailesi tarafından unutulması sonucunda kendi başına Afrika’ya göç etmeye çalışmasını anlatan film, minik leyleğin farklı kuşlar ve canlılarla karşılaşması sonucunda yaşadığı maceraları konu ediniyor. Hafif bir seyirlik olarak sınıflandırabileceğimiz yapım, çocuk izleyicilere aradıkları keyfi sunacaktır.

ŞEF'İN TAVSİYESİ

Good Time / Soygun

Canım Kardeşim...

Safdie kardeşlerin yeni filmi gösterildiği festivallerde takdirle karşılanmıştı. Bunun nedenlerinin başında filmin son derece iyi kurulmuş bir suç filmi olmasından kaynaklanıyor. Müziklerinin atmosfere etkisi kusursuz denilebilir. Müzik filmin itici gücü olmayı başarabilmiş. Ancak senaryo o kadar sade ki filmin daha üstlere çıkmasını engelliyor. Hikâyenin geliştirilerek daha dönülmez noktalara götürülmesi belki de filmin belli eşiği geçmesine neden olabilirdi. Senaryodaki tesadüf unsurlarının fazlaca olması da filmin can sıkıcı noktalarından diyebiliriz. Robert Pattinson kariyerinin en iyi performanslarından birini sergiliyor. Sonuç olarak yılın eli yüzü düzgün iyi filmlerinden biri... Kendini keyifle izletiyor. Haftanın filmi özetle...