21.07.2018

Vizyon Menüsü – 20 Temmuz

Beklentilerin altında bir hafta ile yine beraberiz. Kimi potansiyellerine rağmen haftanın iyi diyebileceğimiz pek filmi mevcut değil. Bu yüzden de ortalama filmlerin öne çıkacağı bir hafta olarak söylenebilir.

Blue is the Warmest Color’un Altın Palmiyeli yönetmeni Abdellatif Kechiche’in son filmi Kısmet, Sevgilim: İlk Şarkı görsel estetik bakımından ne kadar tatmin edici olsa da, kadınları adeta bir cinsel obje olarak sunarak bir ergen gencin yazın artan hormonlarına ve yaşadığı platonik ilişkiye dair üç saatlik bir videoklip denemesi olarak özetlenebilir. İlginizi çekmiyorsa hiç bulaşmayın.

Haftanın yerli filmlerinden biri muhtemelen en çok gişe potansiyeli olan Eski Köye Yeni Adet olacaktır. Filmin mizahındaki tekrarlar ve bayağılık filmin Türkiye komedi standartlarında bilhayli geride olduğunu gösterir nitelikte diyebiliriz. Bu sebeple normal sezonun nteliksiz komedilerini özleyenler dışında seyirci kitlesine tavsiye edemeyiz. Bir diğer yerli filmimiz ise Fenomen adlı yapım… Bir anlamda Enes Batur filmiyle benzerlikler gösteren yapım, sosyal medya ve video paylaşım platformlarıyla ün yakalayan bir karakteri anlatıyor. Her hikayenin film olmaması gerektiğinin kanıtlarından biri daha diyebiliriz.


Haftanın suç dramı Pablo Escobar’ı Sevmek, ünlü uyuşturucu baronu Escobar’ın artık ezberlediğimiz hikayesini bir de sevgilisinin gözünden anlatıyor. Penolope Cruz ve Javier Bardem’in iyi oyunculuklarına rağmen filmdeki plastik görsel efektler ve aksan sorunları filmin içinde dikkat dağıtıyor. Yine de Escobar’a ilginiz varsa size yeni bir materyal olarak iyi gelebilir.

Haftanın farklı türlerdeki üç filminden Sibirya, Keanu Reeves’in varlığından kendini parlayan son derece vasat bir gerilim olarak silik bir şekilde sinemada beliriyor. Sıcak yaz aylarından soğuk bir mevsimde geçen film, derinliksiz bir iş olmasından kaynaklı olarak pek düşünmek istemeyenlerin seçimi olabilir. Bol klişeyi göze almanız uyarımız olabilir. Korkuluk adlı Kanada yapımı teen slasher korku filmi ise ne yazık ki belli aralıklarla yapılan kötü korku filmlerinden biri olarak vizyonu işgal ediyor. Kod Adı: Sosisli ise komedi – aksiyon türünde Almanya için bol şöhret barındıran br yapım olarak dikkat çekiyor. Ancak ülkesindeki eleştirilere bakarsak yılın balon filmi olarak mesafeli kalmanın yerinde olabileceğini düşünüyorum. Hatta yılın en IQ yoksunu filmi olarak Almanya’da ilan edildiğini belirtmekte yarar var.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ


The First Purge / İlk Arınma Gecesi

Katliamın Tarihçesi…

Popüler korku filmi serilerinden Purge yeni filminde bir prequel ile karşınıza çıkıyor. Olayların ilk başladığı testi anlatan First Purge, siyahi ve latin azınlıkların olduğu bir bölgede düzenlenmesiyle aslında devletin dışlanan azınlıklara karşı uyguladığı politika üzerine eleştiriler getiriyor. Böylelikler diğer serilerdeki gizemli tavırlar anlam kazanıyor. Ancak filmin yönetmeninin memur tutumu filmin aşama kaybemeyen serinin yeni halkası olmasını sağlıyor. Politik açıdan üçüncü film, işlediği konu olarak ikinci filme benzeyen film, yönetmenlik anlamında ise birinci filmin vasatlığının içinde dolaşıyor.

ŞEF’İN TAVSİYESİ


Mamma Mia! Here We Go Again / Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz

Bir Annenin Anısı Üzerine Romantikli Oynak Film…

İnanılmaz kötü filmlerin cirit attığı vizyon haftasında açıkçası çok matah olmasa da Mamma Mia! Müzikal bir romantik komedi olarak burun farkıyla tavsiyemiz oluyor. İlk filmdeki tek mekana sıkışıp seyirciyi boğan film, bu sefer flashback’lerle karışık paralel bir kurguyla ilerleyerek başarılı koreografilerle daha izlenebilir bir filme dönüşmüş. Bilhassa Lily James’in adeta tek başına filmi sürüklediğini söyleyebiliriz. Diğer oyuncular ayrıntıdan öte bir şeyler sunmuyorlar. Özellikle ABBA rüzgarını yakalayan nesilseniz ilaç gibi gelecektir. Yoksa ne olur bilinmez.