21.02.2020

Vizyon Menüsü 21 – 27 Şubat

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Burası Cennet Olmalı

Bu haftaki vizyon menümüzün en dikkate değer filmi Burası Cennet Olmalı (It Must Be Heaven). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada FIPRESCI Ödülü ile Özel Mansiyon ödülünü kazanan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz seneki 2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Elia Suleiman’ın yönettiği film, dünyanın birçok şehrine giden ES’nin, buralarda memleketi Filistin’den izlerle karşılaşmasını konu ediniyor. Şair Mahmud Derviş’in “Nereye uçar kuşlar, son gökten sonra?” sorusunu Filistin’in en tanınmış yönetmenlerinden Elia Suleiman da son filminde ES adındaki (ve kendi canlandırdığı) başkarakteri aracılığıyla soruyor.

Elia Suleiman’ın alteregosu ES yeni bir memleket arayışına girer. Fakat Paris’ten New York’a, dünyanın hangi köşesine giderse gitsin, memleketi Filistin peşinden gelir. Yakasını bırakmayan ülkesi ES’i gündelik hayatın içinde absürt ve komik durumların içine sürükler. Neresi gurbet, neresi memleket sorusunu tartışan filmde Elia Suleiman, “Eğer bir önceki filmimde Filistin dünyanın bir mikrokozmosu olarak görülürse, yeni filmimin dünyayı Filistin’in bir mikrokozmosu olarak temsil etmeyi denediğini söyleyebilirim.” diyor. Haftanın şans verilmesi gereken yapımların olan film, ulus, kimlik ve aidiyet kavramlarına değinen komik bir destan.

Vahşetin Çağrısı

Bu hafta sizler için önereceğimiz ikinci film Vahşetin Çağrısı (The Call of the Wild). Jack London’ın ünlü eserinden sinemaya uyarlanan film, Kaliforniya’da yaşadığı çiftlikten koparılıp Yukon’un zorlu şartlarında kızak köpeği yapılan Buck’ın bu yeni şartlara ayak uydurma mücadelesini konu ediniyor. Film, Kaliforniya’daki evinden sökülüp 1890’ların Altına Hücum yıllarında Kanada Yukon’unun egzotik ve vahşi hayatına dikilmişcesine; mutlu hayatı tepetaklak olan koca yürekli köpek Buck’ın hikayesini tüm canlılığıyla anlatıyor. Bir posta dağıtım köpeği, kızak takımının en yeni çaylağı – ki daha sonra lideri olacak olan- Buck, bu dünyadaki gerçek yerinin ne olduğunu keşfetmesine ve kendinin efendisi olmasına yol açacak olağan dışı bir yaşlanma yolcuğuna başlıyor.

Garez (The Grudge)

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan üçüncü ve son film ise Garez (The Grudge). Nicolas Pesce’nin yönettiği The Grudge, intikam hırsıyla dolu bir ruhun mesken tuttuğu eve bir şekilde yolu düşen herkesin maruz kaldığı dehşeti konu ediniyor.