20.06.2019

Vizyon Menüsü- 21 Haziran

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz dört adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Beyaz Karga (The White Crow)

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz ilk film Beyaz Karga (The White Crow). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Telluride Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak bu sene gerçekleştirilen 38. İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Ünlü oyuncu Ralph Fiennes’ın yönettiği film, efsane balet Rudolf Nureyev’in hayatını anlatıyor. Senaryosunu The Hours (Saatler) ve The Reader (Okuyucu) ile Oscar’a aday gösterilen senarist ve oyun yazarı David Hare’in yazdığı ve son derece göz alıcı bale sahneleri içeren film, Nureyev’in Sibirya’da bir trendeki doğumundan gençliğine, eğitim aldığı yıllara değinerek 1961’de Paris Le Bourget havaalanında Sovyetler’den Batı’ya ilticasına kadar yaşamını ele alıyor. Filmde Sergei Polunin Nureyev’in ev arkadaşı Yuri Soloviev rolünü üstlenirken yönetmen Ralph Fiennes da St. Petersburg’un en saygın dans hocası Puşkin’i canlandırıyor. Biyografi türü ve Soğuk Savaş döneminde geçen hikayeleri izlemeyi seven sinemaseverlere duyurulur.

Oyuncak Hikâyesi 4 (Toy Story 4)

Bu hafta sizler için önerdiğimiz ikinci film sinemaseverler tarafından en bilinen animasyon filmlerinden biri olan Oyuncak Hikâyesi 4 (Toy Story 4). İlk filmin üzerinden tam tamına yirmi dört sene geçen animasyon serisinin bu yeni filmi Woody ve arkadaşlarının, aralarına Forky adında yeni bir oyuncağın katılmasıyla atıldıkları maceraları konu ediniyor. Woody dünyadaki yeri konusunda her zaman kendine güvenir ve önceliği Andy veya Bonnie ait olduğu çocuğa göz kulak olmaktır. Bonnie odasına ”Forky” adlı zoraki bir oyuncak ekleyince, eski ve yeni arkadaşlarıyla birlikte çıktığı macera Woody’e dünyanın bir oyuncak için ne kadar büyük olabileceğini gösterir ve olaylar gelişir. Çocuklara ve içindeki çocuğu yaşatan sinemaseverlere duyurulur.

Yazlık Ev (Les estivants)

Bu hafta sizlere önereceğimiz üçüncü film Yazlık Ev (Les estivants – The Summer House). Film dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 75. Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Film, ailesinin yazlık evine tatile gelen ve hayatını yoluna koymaya çalışan bir kadının hikayesine odaklanıyor. Film yönetmeni Anna, her sene olduğu gibi bu yaz da ailesinin Güney Fransa kıyısındaki muhteşem yazlık evinde tatilini yapmaya gelmiştir. Hem kızıyla vakit geçirecek hem yeni filmini yazacak, hem de ailesine itiraf edemese de ayrıldığı sevgilisinin yasını tutacaktır. Ancak ortaya dökülen sırlar ve ailenin beklenmedik tepkileri yüzünden bu yaz tatili, öncekilere hiç benzemeyecektir.

Hotel Mumbai

Bu haftalık sizlere önereceğimiz dördüncü ve son film ise Hotel Mumbai. Film, dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 43. Toronto Film Festivali’nde yapmıştı. Hindistan’ın finans ve eğlence başkenti olan Mumbai’de yaşanan gerçek olaylardan beyazperdeye uyarlanan film, 2008 yılında gerçekleşen ve dünya tarihine damga vuran terör olaylarını konu alıyor. Filmin başrollerinde Dev Patel, Armie Hammer, Nazanin Boniadi, Anupam Kher ve Jason Isaacs gibi isimler yer alıyor. Anthony Maras’ın ilk uzun metrajlı olan filminde; Hindistan’ın kalbi olarak kabul edilen Mumbai/Taj Otel’de, otel çalışanlarının kendi hayatlarını hiçe sayarak konukları kurtarma öykülerini anlatılıyor. Gerçek olaylardan uyarlanan filmleri izlemeyi seven sinemaseverlere duyurulur.