24.08.2019

Vizyon Menüsü – 23 Ağustos

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Bir Zamanlar… Hollywood’da

Bu haftaki vizyon menümüzün parlayan yıldızı, Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Emile Hirsch, Margaret Qualley, Timothy Olyphant, Austin Butler, Dakota Fanning, Bruce Dern ve Al Pacino gibi muhteşem oyuncu kadrosu ile dikkat çeken Bir Zamanlar… Hollywood’da (Once Upon a Time In… Hollywood). Başarılı yönetmen Quentin Tarantino’nun sondan bir önceki (9. film) filmi olma özelliğini taşıyan yapım, uzun bir süredir sinemaseverler tarafından büyük bir heyecanla bekleniyordu. Dünya prömiyerini bu sene gerçekleştiren 72. Cannes Film Festivali’nde yapan film, burada Palm Dog ödülünün sahibi olmuştu.

ABD’de 26 Temmuz’da vizyona giren ve ülkemizde yaklaşık bir ay gecikmeli olarak vizyona girecek olan filme bugün itibariyle nihayet kavuşuyoruz. 1969 yılının Los Angeles’ında geçen film, artık ışığını kaybetmiş bir televizyon yıldızı ve kendisinin dublörünün, Hollywood Altın Çağı’nın son yıllarında günden güne çetrefilleşen film endüstrisinde yeniden şöhret ve başarı elde etmek için verdikleri çabayı konu edinirken bu ikilinin hikâyesinin arka planında aynı yıl gerçekleşen ve bahsi geçen aktörün kapı komşusu olan Sharon Tate’in de aralarında bulunduğu beş kişinin öldürüldüğü Manson katliamını anlatıyor. Öncelikle Tarantino hayranlarına ve tüm sinemaseverlere duyurulur.

Acele Baba Aranıyor

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan ikinci filmimiz başrolünde Melisa Sözen’in de yer aldığı Fransız yapımı Acele Baba Aranıyor (Damien veut changer le monde – Adopt a Daddy). Franck Gastambide ile Melisa Sözen’in başrolleri paylaştığı film, Fransa’da mültecilerin çocuk olsalar da ne tür zorluklar çektiklerini mizahi bir yolla anlatıyor.

Filmin başkarakterleri, ilkokul öğretmeni Damien ile avukat kız kardeşi Melanie. Damien ve kız kardeşi Melanie mutlu bir çocukluk geçirmişlerdir ancak annelerinin ölümünden sonra bir anlamda ailenin büyüsü bozulur. Aradan yirmi yıl geçer, Damien artık bir ilkokul öğretmenidir. Ülkede kalması için gerekli evrakları olmayan bir öğrencisi, annesiyle birlikte sınır dışı edilecekken, Damien yetkililere çocuğun kendi çocuğu olduğunu söyler. Kız kardeşi, en yakın arkadaşı Rudy ve dişli bir avukatı da yanına alarak çocuğu ve annesini kurtarmak için amansız bir savaşa girer. Benzer durumdaki onlarca çocuğun kurtarılması gerektiğini fark eden Damien ve kız kardeşi, bürokrasinin sınırlarını zorlar ve olaylar gelişir.

Kod Adı: Angel

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz üçüncü ve son film ise Kod Adı: Angel (Angel Has Fallen). Olympus Has Fallen ile başlayan ve London Has Fallen ile devam eden politik aksiyon serisi Fallen’ın üçüncü halkası Angel Has Fallen’ın başrollerinde, ilk iki filmde olduğu gibi Morgan Freeman ve Gerard Butler yer alıyor. Gizli Servis üyesi ve başkan koruması Mike Banning’i, Başkan Allan Trumball’un hayatını tehdit eden bir hava saldırısı sonucunda hayatını ve kariyer seçimlerini sorgulamaya başlarken görüyoruz. Karalama kampanyasının hedefi haline gelen ve başkana suikast düzenleme teşebbüsüyle suçlanan Banning, gerçek tehdidi ortaya çıkarmaya çalışırken kendi ajansından ve FBI’dan kaçınmak zorunda kalıyor.