23.02.2018

Vizyon Menüsü – 23 Şubat

The Florida Project

Birbirimize Tükürdüğümüz Yıllar…

Bağımsız sinemanın takdir gören yönetmenlerinden Sean Baker yeni filmiyle tüm dünyada dikkat çekerken ülkemizde de ilk gösterimi Antalya Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hikaye olarak evsizler için ev mottosuyla tasarlanan Florida Project çalışması filme adını vermiş. Florida Project çocukluğun masumiyetini çok özel anlarla perçinleyerek samimi bir atmosfer yaratmayı başarmış. Güçlü bir görsel anlatım kullanarak akılda kalıcı mizansenler yaratmada zorluk çekmemiş. Başta Willem Dafoe olmak üzere çocuklar öne çıkmak suretiyle neredeyse her oyuncu rolünün hakkını vererek filme olumlu katkıda bulunmuşlar. Son derece sert yaşam koşullarını, bir anlamda çocukluğun toz pembe dünyasıyla önümüze sunan film, geçtiğimiz yılın iyi filmlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Kırlangıçlar Susamışsa

Direne Direne Kazanacağız!

Muhammet Çakıral’ın yazıp yönettiği Kırlangıçlar Susamışsa, Karadeniz’de bir dağ köyünün bölgeyi işgale yeltenen HES’çilere karşı verdikleri mücadeleyi konu ediniyor. Konusu itibariyle ülkemizdeki önemli maddelerden biri olan HES olaylarının perde arkasını görmeniz açısından değerlendirebilirsiniz. Belgesel meraklılarının ilgisini çekebilir.

Görevimiz Tatil

Tatil mi Eziyet mi?

Gün geçtikçe kaliteli komedi kıstaslarından uzaklaşmaya başlayan Demet Akbağ’a bu filmde Zafer Algöz ve Hakan Bilgin gibi isimler eşlik ediyor. Murat Şeker’in hafif komedilerinden biri daha gişede olumlu sonuç almayı bekleyecek gibi gözüküyor. Bir ailenin tatile çıktıklarında başlarına gelen olaylardan mizah yaratmaya çalışan film, ne yazık ki düşük beklentili izleyiciler dışında kimseyi hedef almıyor.

Peter Rabbit / Tavşan Peter

Bu 62’den Değil, Gerçeğini İzleyelim…

Tavşan Peter’da, nesiller boyu okuyucuları cezbetmiş olan bu afacan ve maceracı kahraman, bu kez kendi çağdaş komedisinin başrolünü üstleniyor. Beklentilerin üstünde bir animasyon olan tavşan Peter, açıkçası çocuk izleyicileri mutlu edebilecek düzeyde bir animasyon olduğundan aileler çekinmeden salonlara koşabilirler.

Alem-i Cin

Korkuların Arasından Gelen Karanlık Ezgiler

Türk sinemasının korku türündeki en iyi yönetmenlerinden biri olan Özgür Bakar, cinlerin arasına geri dönüyor. Görsel açıdan tatmin edici kareler ve korkutucu bir atmosfer yaratan Bakar, kabuslarının peşinden korkularıyla yüzleşmeye çalışan Yeliz’in hikayesine odaklanıyor. Korku severleri tatmin edecek gibi gözüken film, açıkçası tür sineması için önemli bir film diyebiliriz.

Samson

Kavga Dövüş, Bu Film Ölmüş…

Özen Film’in ne hikmetse arada sırada vizyona soktuğu kötü filmlerden biri daha vizyondaki yerini almış gözüküyor. Billy Zane, Taylor James gibi ikinci sınıf oyunların kötü performanslarıyla tahammülü zor bir seyre dönüşen film, haftanın açık ara en kötü filmi konumunda diyebiliriz. Üstün güçlü savaşçı Samson’ın aksiyonlarını izlemek isterseniz, uyarmadı demeyin!

All the Money in the World / Dünyanın Bütün Parası

Para Güçtür!

Oscar ödüllerinde son anda potaya girip yardımcı erkek oyuncu adaylığını cebine koyan yeni Ridley Scott filmi, zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Michelle Williams, Christopher Plummer, Mark Wahlberg, Stacy Martin gibi isimler izleme şefkini arttırıyor. Scott’ın son yıllardaki en formda olduğu film olarak da dedikoduların yürüdüğü yapım, bir suç olayından oluşan kelebek etkisini ve yansımaları son derece olgun bir anlatımla izleyicisine aktarıyor.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Call Me by Your Name / Beni Adınla Çağır

Şeftali Satışlarını Arttıran Film…

Bir yaz tatilinde yaşanan cinsel uyanışlar, bir büyüme hikayesi çerçevesinde dingin bir şekilde ele alınıyor. Guadagnino kedi olalı sonunda fare tutabiliyor. Çünkü filmografisindeki vasat ve altı filmlere göre üst seviye bir filme imza atıyor. Timothée Chamalet ve Armie Hammer oyunculuk anlamında karşılıklı döktürürlerken senaryonun metninin çok kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Yürek burkan finali ve Michael Stuhlbarg’ın baba rolünde son bölümde oğluyla konuştuğu bölümle hatırlanacak olan film haftanın en iyisi…