24.11.2017

Vizyon Menüsü – 24 Kasım

 

Kardeşim Benim 2

Tutunca Devamı Yapılır

Geçtiğimiz yılın sürpriz gişe başarısı elde eden filmlerinden biri olan Kardeşim Benim, hiç kadrosunu bozmadan yeni devam filmiyle geri dönüyor. Burak Özçivit ve Murat Boz’un hayranlarını sürüklediği bu devam filminde ilk filme göre çok da değişen bir şey yok. Yine yoldalar ve başlarını belaya sokan kişilerin durumlarla mücadele etme çabalarını gösteriyorlar. Hafif komedi ve bol yakışıklı adam görmek isteyenler gözlerini kırpmadan bu filme gideceklerdir.

Paddington 2 / Ayı Paddington 2

Komediden Maceraya, Ayıdan İnsana…

Çocuk kitabından uyarlanan bir film olsa da büyüklerin de kalbini kazanan ayı Paddington, yine sessizliğiyle kalplere dokunmaya devam ediyor. Yine sakarlığıyla başını belaya sokarken peşindeki kötü adamlardan kurtulmaya çalışıyor. Eski tip İngiliz mizah anlayışını yeniden uyandıran bu filmin devamında keyifli anlar geçirmeniz mümkün gözüküyor.

Morg

Ölüyle Ölü Olma!

Son dönem Türkiye yapımı korku filmleri arasında ilginç denemeler dikkat çekiyor. Ancak çoğu film başarısız oluyor. Morg bu konuda biraz arada kalmış bir film olarak yorumlanabilir. Hikâye itibariyle Hollywood sinemasında bolca gördüğümüz bir konuyu işlese de Türk kalıplarını filmin içeriğine yedirerek kendince bir akış belirliyor. Yer yer yapay duran bu hamleler, kimi yerlerde cesur olduğundan az da olsa takdiri hak ediyor. Korku filmi severlerin şans verebileceği bir film…

 

Buğday

Nefes mi, Buğday mı?

Semih Kaplanoğlu’nun Tokyo Film Festivali’nden en iyi filmle dönen filmi Buğday, siyah beyaz renklerin estetiğinde distopik bir dünyanın kapılarını açıyor. Mistik, tasavvufi ve metaforlarla donatılmış bir sinema dili yakalayan Kaplanoğlu, filmin içinde farklı filmlere göndermeler yapıyor. Tarkovsky etkilerinin fazlaca hissedildiği yapımda, tamamı yabancı oyunculardan oluşan kadro filmin içine oturaklı bir şekilde yerleştirildiğinden filmin seyir zevkini yükseltmeyi başarıyorlar. Saf bir sinema deneyimi olarak adlandırabileceğimiz film, sanat tasarımı ve görüntü yönetimi konusunda görkemli bir işin yansıması olarak özetlenebilir. Film genel hatlarıyla başarılı bir iş diyebiliriz. Kimi göze sokulmuş imgeler ve din üzerine filmin söylevleri yüzünden kimi izleyiciler tepki gösterebilir. Ancak iyi bir film kotarıldığı gerçeği görmezden gelinemez.

ŞEFİN TAVSİYESİ

Wonder / Mucize

En Büyük Mucize Farklılıkları Kabul Etmektir…

Çok satanlar arasına giren Wonder, doğuştan fiziksel deformasyona uğrayan bir çocuğun iç dünyasını anlatırken içeriğinde verdiği mesajlarla izleyicilere seyir zevki olarak güzel tatlar sunan bir film. Jacob Tremlay ve Julia Roberts rollerinde son derece başarılı performanslar sergiliyorlar. Filmin farklı karakterlerin bakış açısıyla bakan tazrı filmi hikaye kurgusu olarak akıcı kılarken, filmin tek defosu olarak karakterleri biraz yüzeysel geçtiğini söyleyebiliriz. Haftanın anaakıma yönelik yapılan başarılı filmlerinden biri olarak değerlendirilmesini tavsiye ederim.