25.05.2019

Vizyon Menüsü – 24 Mayıs

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Sınır (Gräns – Border)

Bu haftaki vizyon menümüzün parlayan yıldızı Sınır (Gräns – Border). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 71. Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Film ödülünü kazanan yapım, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz ay gerçekleştirilen 38. İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Yönetmenliğini Ali Abbasi’nin yaptığı ve yazar John Ajvide Lindqvist’in Let The Right One In (Gir Kanıma) romanından beyazperdeye uyarlanan film, şüphelendiği, kendi kadar tuhaf bir adamı takıntı haline getiren Tina adındaki bir sınır polisinin sonunda kendi varlığını bile sorgulayacağı birtakım sırları öğrenişini anlatıyor ve doğaüstü ve kara film ögelerini zekice harmanlıyor. Filmi festivalde kaçıran sinemaseverlere duyurulur.

Karanlık Lanet (The Dark)

Bu hafta sizler için önerdiğimiz ikinci film ise Karanlık Lanet (The Dark). Film dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali’nde yapmıştır. Justin P. Lange’in yönetmenliğini üstlendiği film, geçmişlerinde tahayyülü zor istismara maruz kalmış olan yaşayan ölü Mina ile görme engelli Alex’in arkadaş olması sonrası gelişen olayları konu ediniyor. Küçük bir kasabanın hemen dışında ”Şeytan’ın İni” adında, içine giren hiç kimsenin sağ çıkamadığı ormanlık bir bölge vardır. Kasabada yaşayanların söylediğine göre, katledilen genç bir kızın ruhu bu ormanda dolaşmakta, avlanmakta ve ormana girmeye cesaret eden herkesi vahşice öldürmektedir. Geçmişi karanlık bir adamın bu genç kızın olduğu ”Şeytan’ın İni”ne yolunun düşmesiyle, işkence görmüş iki ruhun tuhaf bir ortaklığına sebep veren olaylar zinciri başlar ve olaylar gelişir. Korku türünün sevenlerine duyurulur.

Şeytanın Kapısı (The Devil’s Doorway)

Bu haftanın vizyon menüsünde öne çıkan üçüncü ve son film ise Şeytanın Kapısı (The Devil’s Doorway). Film, İrlanda’da yaşanan tuhaf olayları araştırmakla görevli iki rahibin yaşadıklarını konu ediyor. 1960 yılında İrlanda’da gerçekleşen mucizevi bir olayı belgelemek için Vatikan tarafından iki rahip görevlendirilir. Araştırmalarını kamera ile kayıt altına alan iki rahip, bu mucizenin altında çok daha korkunç bir gerçeğin yattığını keşfeder ve olaylar gelişir.