24.01.2020

Vizyon Menüsü – 24 Ocak

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Bu haftaki vizyon menüsünün en dikkate değer filmi Elveda (The Farewell). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 15. Sundance Film Festivali’nde yapan ve burada Londra İzleyici Ödülü’nün sahibi olan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Filmekimi 2019’da seyirci ile buluşmuştu. Film ayrıca bir süre önce gerçekleştirilen 77. Altın Küre Ödülleri’nde komedi/müzikal dalında En İyi Kadın Oyuncu (Awkwafina) ödülünün sahibi olmuştu. Lulu Wang’in kendi ailesinin başından geçen bir hikâyeden esinlenerek yazıp yönettiği, Crazy Rich Asians ve Ocean’s 8 gibi filmlerle oyunculuk kariyerinde önemli bir çıkış yakalayan rapçi Awkwafina’nın başrolünde yer aldığı film; Çinli geniş bir ailenin, fazla bir ömrü kalmayan fakat ev ahalisi tarafından bu durumdan bihaber olması sağlanan ailenin büyükannesine “gizli” bir veda etmek için yeniden bir araya gelmesini konu ediniyor. Amerika’da büyüyen Lili’ye babası bir gün çok can sıkıcı bir haber verir: Çin’de yaşayan Nai Nai’sine -yani ninesi- 4. Evre akciğer kanseri teşhisi konulmuştur. Aile bu haberi nineden saklayıp, kadının son günlerini huzur ve mutluluk içinde, ailesiyle birlikte geçirmesinin yerinde olacağına karar verir. Lili, böylesine büyük bir haberi saklamanın büyük haksızlık olduğunu düşünse de bu karara uyup, ninesiyle -ona hiç haber vermeden- vedalaşmak için ailesiyle birlikte Çin’e gider. Yönetmen Lulu Wang’in kendi hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı ve kahkahası hiç eksik olmayan film, ne duygusallığından ne de incelikli yaklaşımından hiç ödün vermiyor ve muhteşem performanslarıyla yürekleri dağlıyor.

Bu hafta sizler için önereceğimiz ikinci film Bad Boys: Her Zaman Çılgın (Bad Boys for Life). Will Smith ve Martin Lawrence’ın başrollerini paylaştığı film, artık sadece müfettişlik yaparak daha sakin bir hayat geçiren Marcus Burnett ile kendini orta yaş krizinde bulan Mike Lowery’nin son bir görev için yeniden bir araya gelmesini konu ediniyor. Polis memuru olan Marcus ve orta yaş bunalımı yaşayan Mike’ın yolları, ağabeyini öldürdükleri Arnavut askerinin intikam için gelmesiyle, bir kez daha kesişir ve olaylar gelişir.

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan üçüncü ve son film ise İnsan Yiyenler (The Young Cannibals). Film, göl kıyısında eğlenceli bir hafta sonu planlayan bir grup arkadaşın, kendilerine musallat olan acımasız bir yaratıkla mücadelelerini anlatıyor. Bir grup arkadaş, göl kenarında keyifli bir hafta sonu geçirmeyi planladıkları tenha bir kamp alanına doğru yola çıkarlar. Planlamadıkları şey ise insan etinden yapılan hamburgerleri yemektir. Bu yaptıkları, onları birer birer avlayacak doğa üstü acımasız bir yaratığı geri getirir. Vahşi doğada kalan bu gençler, ormandan çıkmak için hayatlarının savaşını vermek zorundadırlar.