25.09.2020

Vizyon Menüsü – 25 Eylül 2020

Eylül ayının son vizyon haftasında seyircisiyle buluşan filmlerden sizler için derlediğimiz iki yabancı ve bir yerli filmi önermek istiyoruz.

David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikâyesi

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan ilk filmimiz 19. yüzyılın en büyük roman yazarlarından Charles Dickens’ın ünlü eserinden uyarlanan David Copperfield’ın Çok Kişisel Hikâyesi (The Personal History of David Copperfield). Dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 44. Toronto Film Festivali’nde yapan film, doğumundan itibaren belli başlı talihsizlikler geçiren ve türlü badireler atlatan David Copperfield’ın, bu yeryüzünde kendine bir yer edinme çabasını anlatıyor. Kahramanımız David Copperfield karmakarışık bir dünyada kendi yerini bulmaya çalışırken başına gelmedik kalmıyor. Mutsuz çocukluğunun ardından, hikaye anlatıcılığı ve yazarlıktaki yeteneğini keşfeden David’in yolculuğu, şamatalı ve trajik ama her zaman hayat dolu ve renkli bir serüvene dönüşüyor.

Kovan

Bu haftanın vizyon filmleri içinde izlenmesini önerdiğimiz bir diğer film ise yönetmen Eylem Kaftan’ın ilk uzun metrajı olan ve başrolünde Meryem Uzerli’nin yer aldığı Kovan. Film, annesinin hastalığı üzerine Almanya’dan Artvin’e gelip arıcılıkla uğraşmaya başlayan Ayşe’nin hikâyesini anlatıyor. Almanya’da işler bir türlü istediği gibi gitmeyen Ayşe, annesinin ağır hastalandığı haberini almasıyla soluğu memleketi Artvin’de alır. Annesi son isteği olarak Ayşe’ye, kendisine de annesinden yadigar kalan arılığı emanet eder ve olaylar gelişir.

Sekiz Yüz

Bu haftanın üçüncü ve son öneri filmi ise Sekiz Yüz (Ba Bai – The Eight Hundred). Çin’de büyük bir gişe başarısı elde eden film, 1937 yılında Şangay’da kendilerini sıkıştıran Japon ordusuna karşı savaşan 800 Çin askeri ve sivilin hikâyesini anlatıyor.