25.05.2018

Vizyon Menüsü – 25 Mayıs

Vasıfsız komedi kuşağında yeniden vizyona giren Yol Arkadaşım filmini görüyoruz. Eski Vizyon Menülerinden birinde kısa değerlendirmemizi bulabilirsiniz. Bunun dışında Sinan Bengier’li, Tuğba Özay’lı çağ dışı bir komedi olan Azraille Dans da vizyondaki yerini alıyor. 90’lı yıllarda televizyon kuşağında olsa belki bayıla bayıla izleyebileceğimiz film, günümüzde pek de sevilen bir iş olmayacak gibi.

Haftanın korku filmi yükünü yerli film Kâfir sırtlamaya çalışıyor. Ancak filmin özensiz rejisi ve başarısız efektleri yüzünden pek de atmosferine giremeyeceğiniz bir filmle karşı karşıya kalıyorsunuz. Türkiye’den çıkan korku filmlerine bayılıyorsanız deneyebilirsiniz. Biz buradan fikrimizi bildirmiş olalım.

Tayfun Pirselimoğlu kıyametin eşiğindeki bir toplumun resmini çizerken teatral oyunculuk tercihlerinde bulunmuş. Günümüz olaylarına kayıtsız kalamayan yönetmen, metaforların gücüne bel bağlayarak sinematografisinin gücüyle siyah beyaz bir görsel şölen hazırlamış. Zamansız bir dilimden günümüze toplumsal eleştiriler yapmış. Durumdan çok, bir olay hikâyesi olması filmin belki de en çok beklentiyi arttıran noktası olmuş. Tabii doğal olarak bu beklentiyi karşılamanın ağırlığı altında hikaye gediklerle karşılaşıyor. Klasik bir anlatım tercih edilmediği için klasik sinema bekleyen izleyiciyi zorlayabilir. Yol Kenarı bağımsız Türk sineması takipçilerinin ilgisini çekecektir.

Türkiye tarihinin en önemli simalarından havacılığın önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş’un hayatından çok savaşlarını ve milliyetçiliğini anlatan Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, kötü efekt çalışması, geliştirilmemiş okuldaki kitaplardan hallice derinlikte senaryosuyla, nereden tutsanız elinizde kalan bir film oluyor. Filmin geniş incelemesini Pera Sinema’da bulabilirsiniz.

Çocuklar için haftanın menüsünde bu hafta iki film birden yer alıyor. İlk filmimiz Peter Pan ve Tinker Bell: Sihirli Dünya oluyor. Kaptan Kanca’nın elinden arkadaşlarını kurtarmaya çalışan Peter Pan’in hikayesi defalarca uyarlansa da bir kez daha animasyon olarak vizyonda yerini alıyor. İzlemeyen çocuk kaldıysa, buyurun… Çocuklar için diğer film ise Küçük Cadı… Ormanın en iyi cadısı olmaya çalışan bir cadının hikayesine odaklanan yapımın yönetmen koltuğunda Mike Schaerer var. Almanya- İsviçre ortak yapımı olan bu sevimli filme aileler çocuklarıyla beraber rahatça gidebilirler.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Solo: A Star Wars Story / Han Solo: Bir Star Wars Hikâyesi

Bazıları Solo Sever

Star Wars evreninin en sevilen karakterlerinden Han Solo’nun hikâyesine odaklanan yapım, Han Solo’nun geçmişinden çok eğlenceli maceralarına odaklanan bir iş olarak öne çıkıyor. Yapım aşaması sırasında bolca problemle karşılaşılmasına rağmen hikaye toparlanarak Ron Howard’ın ellerine teslim edilen film tam bir popcorn sineması örneği olarak izleyiciyle buluşuyor. Başarılı yan karakterlerin yanı sıra Star Wars evreninde bir nevi soygun filmi izlemek oldukça kulağa hoş gelen bir öneri olarak görülebilir. Solo, Son dönemdeki eskiye evrilme triplerinden sıyrılan kendine has bir film olmuş.

ŞEF’İN TAVSİYESİ

You Were Never Really Here / Hiçbir Zaman Burada Değildin

İyileşmeyen Acıların Sızısı…

Joe’nun yaşadığı tüm acılar Joaquin Phoenix’in bedeninde hayat bulurken, geçmişin peşini bırakmadığı lanetli bir meleğin hikayesine odaklanıyoruz. Lynne Ramsay geçen yılın Paul Thomas Anderson ile beraber en akılda kalıcı yönetmenlik şovunu yapıyor. Greenwood’un müzikleri psikolojimizi bozarken, karakterin benliğine yolculuk etmemiz için bize fırsat sunuyor. Hipnoz edici, travmatik ve kesinlikle harika!

Filmin detaylı eleştirisini linke tıklayarak okuyabilirsiniz: You Were Never Really Here: Tanrı’ya Başkaldırış