31.07.2019

Vizyon Menüsü – 26 Temmuz 2019

Ritüel (Midsommar)

Bu haftanın vizyon menüsünde en merak edilen film bir süredir sinemaseverler tarafından üzerinde çokça konuşulan Ritüel (Midsommar). İlk filmi Hereditary (Ayin) ile çığır açan ve son yılların en tartışılan filmlerinden birine imza atan Ari Aster’in yazıp yönettiği ve izleyiciyi bir gündüz kâbusunun içine hapseden film, İsveç’te huzurlu bir cennete benzeyen bir köyde yaz gündönümü şenliklerine katılan genç bir çiftin pagan bir tarikatın doksan yılda bir yapılan gizli ayininin ortasına düşmelerini anlatıyor. Genç bir Amerikalı çift Dani ve Christian, üniversite arkadaşlarıyla birlikte, geleneksel Midsommar festivaline katılmak üzere İsveç’in bir köyüne tatile giderler.

Ayrılmak üzere olan çift, bu çılgın tatili ilişkileri için son bir şans olarak görür. Zamanla, huzurlu ve yemyeşil bir cennete benzeyen bu yerde, yerel kutlamaların ve pagan ritüellerin göründüğü kadar masum olmadığını anlarlar. Doksan yılda bir gerçekleşen gizli bir ayin, onları kaçışı olmayan bir korku labirentinin içine çekecek ve olaylar gelişecektir. Uzun zamandır çekilen en şaşırtıcı korku filmlerinden olan Midsommar (Ritüel) parlak ışık, yumuşak görüntüler ve pastel renklerle çekilmiş huzursuz edici sahnelerin yer aldığı aydınlık, gün ışığında geçen, sıra dışı bir gerilim. Başrollerde Lady Macbeth ile yıldızı parlayan Florence Pugh’a, Jack Reynor (Macbeth, Sing Street, On the Basis of Sex) ve Will Poulter (The Maze Runner, The Revenant, Black Mirror: Bandersnatch) eşlik ediyor. Gerilim seven sinemaseverlere duyurulur.

Yuli

Bu hafta vizyon menümüzden önereceğimiz ikinci film biyografik özellikler taşıyan Yuli. Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 66. San Sebastian Film Festivali’nde yapan ve En İyi Senaryo ödülünü kazanan film, ülkemizde ise ilk olarak bu sene gerçekleştirilen 38. İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Film, Kübalı ünlü dansçı Carlos Acosta’nın hayatını aktarırken, bir yanıyla da hiç istekli olmayan bir çocuğun dansçı oluş hikâyesini anlatıyor. Sokaklarda zaman geçirmeye alışkın, hür ruhlu Yuli’deki yeteneği sezen babası, çocuğu zorla Küba Ulusal Dans Okuluna yazdırıyor. Zaman geçtikçe Yuli de kendi içindeki sese kulak veriyor. Afrika tanrısı Ogun’un oğlunun adını taşıyan Yuli, tabuları yıkarak Londra Kraliyet Balesi gibi saygın kurumlarda sahneye çıkan ilk siyah balet oluyor. İspanyol yönetmen Icíar Bollaín’in Ken Loach’un efsane senaristi Paul Laverty tarafından yazılan senaryodan uyarladığı ve Carlos Acosta’nın kendini canlandırdığı film, sanat, kökenler, fedakârlık, cesaret, aile ve azim hakkında hareketli, renkli ve güçlü bir yapım.

Kod Adı: Hummingbird

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan üçüncü ve son film ise Kod Adı: Hummingbird (The Hummingbird Project). Film dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 43. Toronto Film Festivali’nde yapmıştı. Film, New York’lu kuzenler Vincent ve Anton’un borsa başta olmak üzere bitcoin, kripto para ve tüm bankacılık sistemlerini ele geçirebilecek yüksek frekans ticaretinden yararlanıp, milyarder olmaya çalışmalarını konu alıyor. Kansas ve New Jersey arasında bir fiber optik hattı döşeyerek sistemi ele geçirmeye çalışan Vincent ve Anton’un macerası, patronlarının da peşlerine düşmesiyle kontrolden çıkacaktır.