27.07.2018

Vizyon Menüsü – 27 Temmuz

Temmuz ayı sona ererken sinemalar ağustos ayında da monotonluğuna devam edecek gibi gözüküyor. Yine de sıcak günlerde sinema aşkıyla salonları doldurabileceğimiz tek tük örneklerin olduğunu da söylemek de yarar var. O halde vizyon takipçileri vakit kaybetmeden haydi menümüze buyurun.

Haftanın korku türünde örneklere ilgi duyan seyircileri için bu hafta yerli bir yapım yer alıyor. Kabir Azabı, Üç Harfliler serisinin ekibinin elinden çıkan ani çıkış odaklı bir korku filmi diyebiliriz. Sıcak yaz günlerinde kendinizi klimalı salonlara atmak isteyenler için alternatif bir seçenek olabilir. Genel hatlarıyla Türkiye’de yapılan vasat korku filmlerinden bir tanesi daha olduğunu üzülerek söylemek zorundayım. Biraz özgünlük olsa gam yemeyeceğiz.

Amanda Sthers’in yönetmenliği üstlendiği Madame, kimlik değişimi üzerinden kast sistemine atışlarda bulunan bir taşlama olarak yorumlanabilir. Toni Collette’in oyunculuğundan yükselmeye çalışan film, ne yazık ki kağıt üzerindeki albenisini sinemaya taşıyamıyor. Kimi anlarda yapay duran senaryosu, bazı teatral performansların eklenmesiyle filmin gücünün zayıflamasına neden oluyor.

Çocuk izleyiciler için animasyon Dipdip: Bir Okyanus Macerası vizyondaki yerini almış görünüyor. Altı ülkenin ortaklığı sonucunda kotarılan film, deniz altındaki sevimli canlıların maceralarına odaklanıyor. Filmin hitap ettiği yaş kitlesinin epey küçük olduğunu söylersek yalan söylemeyiz.

Gösterildiği festivallerde takdirle karşılanan Yaşar Kemal Efsanesi belgeseli sonunda vizyona giriyor. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli yazarlardan Yaşar Kemal’in üzerine yapılandırılan yapım, yazarın okurlarına hitap ederken, bir efsaneyi farklı yönleriyle görmek adına izlenebilir.

Bir çocuğun yaşadığı travmayı fantastik öğelerle sunan dram Dev Avcısı, A Monster Calls filmine benzerliğiyle dikkat çekiyor. Hatta kardeşler desek inanın kimse anlamaz. Sinemada hem fantastik işler izlemeyi seviyorsanız, hem de gözyaşlarına hakim olamamak tercihinizse bu film tam size göre olabilir.

Dört Köşeli Üçgen müsamere seviyesindeki oyunculukları, siyah beyaz olması dışında pek bir özelliği olmayan sinematografisi ve savruk senaryosuyla adeta yapaylıkta gişe rekorları kırıyor. Sinema refleksi olmayan kimi yönetmenlerimiz ısrarla film çekmeye devam ediyorlar. Filmin Türkiye sinemasında pek bulunmayan film noir türünde kotarılması ise filmi tek takdir edebileceğim nokta olabilir.

Son olarak da Bizim Köyün Şarkısı ve Enes Batur Hayal mi Gerçek mi? bir kez daha ikinci vizyon kuşağında gişe peşinde koşmaya devam ediyor.


HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Mission Impossible Fallout / Görevimiz Tehlike: Yansımalar
Bombalar Düşerken, Biz Hep Son Dakikayı Bekleriz

Tom Cruise’un aksiyon bombası bu yaza damga vurmaya hazırlanıyor. Beşinci filmin adeta devamı diyebileceğimiz Fallout, yine ABD’nin nükleer terörist eylem korkusunu gün yüzüne çıkarıyor. Eski kadro korunurken H. Cavill filme ekstra bir renk katmış gibi gözüküyor. 145 dakikalık süresi zaman zaman hantal sahneler yüzünden monotonlaşsa da, son yarım saatteki oluşturulan hızlandırılmış adrenalin terapisi filmden aksiyon anlamında tatmin olmuş olarak çıkmanızı sağlıyor. Genel seri içinde alt sıralarda olsa da Görevimiz Tehlike serisinin her filminin kendince başarılı filmler olduğunu belirtmekte fayda var.

 ŞEFİN TAVSİYESİ

Last Flag Flying / Sıkı Dostlar

Zor Olan Kaybedilenler Değil, Bununla Yüzleşmek…

Türkçe adıyla adeta Goodfellas izleyecekmişsiniz havası yaratsa da, son derece dokunaklı bir dramla baş başa olduğunuzu aklınıza kazıyın. Amerikan sinemasının özgün yönetmenlerinden Richard Linklater tarzının dışına çıkarak bu sefer anaakıma yakın duran bir drama imza atıyor. Yas sürecini ve evlat acısını kabullenme dönemini katmanlı bir şekilde bir yol filmi olarak sergiliyor. Klasik bir hikayeyi ilk yarısında tepetaklak ederken, sözünü esirgemeyen asi tavra aşık oluyorsunuz. Ancak ABD sinemasının en büyük klişesi olan zorunlu katarsis durumu yüzünden Sıkı Dostlar’ın başrolleri filmin ilk yarısındaki o cesurluklarını kaybediyorlar ve klasik bir sonla filmin sonuçlanmasını sağlıyorlar. Genel vizyon haftasının filmlerine baktığımızda eli yüzü düzgün bir iş olmasından kaynaklı şefin tavsiyesi olarak sizlere sunuyorum.