27.08.2020

Vizyon Menüsü – 28 Ağustos

Sinemaseverlerin merakla beklediği Tenet’in vizyona girdiği bu hafta sizler için derlediğimiz üç adet yabancı bir adet ise yerli yapım olmak üzere toplam dört film önermek istiyoruz.

Tenet

Bu haftaki vizyon menümüzün starı, sinemaseverler olarak yaklaşık bir yıldan bu yana beklediğimiz ve nihayetinde kavuştuğumuz Christopher Nolan imzalı Tenet. Tüm dünyayı adeta felç eden koronavirüs dolayısıyla vizyon tarihi tam üç kez ertelenen fakat sonunda vizyona girme şansı bulan yılın en merak edilen filmi, Christopher Nolan’ın alametifarikası zaman mefhumunun bozumunu, dünyanın geleceğine gizemli bir tehdidin ışığında bir başka seviyeye taşıyor. Filmin ana kahramanı, alacakaranlığın içinde, gerçek zamanın ötesinde açığa çıkarılabilecek, uluslararası bir casusluk görevindedir. Bütün dünyayı kurtarabilmek adına, çıktığı yolculukta tek sahip olduğu donanımı bir kelimeden oluşur: Tenet. Uzun bir aradan sonra sinemaya dönmek isteyenler için en iyi alternatiflerden biri olan Tenet’i kaçırmamanızı öneririz.

Subay ve Casus (J’accuse)

Bu haftanın vizyon filmleri arasında şans verilmesi gereken filmlerden bir diğeri de Roman Polanski imzalı Subay ve Casus (J’accuse – An Officer and a Spy). Film, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 76. Venedik Film Festivali’nde yapmış ve burada FIPRESCI Ödülü’nün sahibi olmuştu. Jean Dujardin ve Louis Garrel’in başrollerini paylaştığı film, Emile Zola’nın ünlü “Suçluyorum (J’accuse)” adlı mektubunu kaleme almasına da neden olan tarihi Dreyfus Davası’nı odağına alıyor. Ocak 1895’te, genç subay Alfred Dreyfus, Almanya’ya bilgi sızdırmakla suçlanır ve casusluk yaptığı gerekçesiyle Şeytan Adası’nda ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Askeri istihbarat biriminin başındaki Georges Picquart bilgi sızıntısının devam ettiğini keşfettiğinde, kendisini yalanlarla dolu tehlikeli bir labirentin içinde bulur.

Renklerde Kaybolan Hayat

Bu haftanın şans verilmesi gereken bir diğer filmi, biyografi türündeki Renklerde Kaybolan Hayat. Metin Güngör’ün uzun yıllardır üzerinde çalıştığı film, sanat hayatı ve yaşantısıyla kendine has bir ressam olan Fikret Mualla’nın hikâyesini anlatıyor. Biyografi türünün sevenlere, resim sanatına ilgi duyanlara ve Fikret Mualla’nın hayatını merak edenlere duyurulur.

Kızıl Şampiyon (Indian Horse)

Bu haftanın dördüncü ve son öneri filmi ise Kızıl Şampiyon (Indian Horse). Richard Wagamese’nin en çok satan romanından uyarlanan film, Saul Kızılderili Atı’nın büyüme hikayesinin anlatıyor. Saul ailesinden koparılarak Kanada’nın kötü şöhretli Katolik okullarından birine yerleştirilen kuzey Ojibway’li bir çocuktur. Filmde Saul’un dünyadaki yerini bulan bir adama dönüşmesinin uzun yolculuğu gözler önüne serilir.