28.06.2019

Vizyon Menüsü – 28 Haziran

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz dört adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Ateşle Oynayanlar

Bu haftanın vizyon menüsünden sizler için önereceğimiz ilk film Ateşle Oynayanlar (Joueurs – Treat Me Like Fire). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 71. Cannes Film Festivali’nin “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünde yapan ve “Altın Kamera” adaylığı bulunan film; tutku ve adrenalinin insanı nerelere götürebileceğine dair sürükleyici bir hikâye. Filmin başrollerinde ise ünlü yönetmen Asghar Farhadi’nin “Le passé – The Past (Geçmiş)” filminden tanıdığımız yetenekli oyuncu Tahar Rahim ve “Nymphomaniac 1-2” gibi yapımlarla adından sıkça söz ettiren Stacy Martin yer alıyor. Paris’te babasının kafesinde çalışan Ella’nın sakin ve sıradan bir hayatı vardır; ta ki garson olarak çalışmaya başlayan Abel ile tanışana kadar. Ella’nın Abel’e hissettiği karşı konulamaz çekim, genç kadına Paris’in yeraltı kumarhanelerinin ve heyecan dolu bir dünyanın kapılarını açar ve olaylar gelişir.

Annabelle 3

Bu hafta sizler için önerdiğimiz ikinci film korku türünün sevenlerine hitap eden Annabelle 3 (Annabelle Comes Home). Annabelle serisinin üçüncü halkası olan film, paranormal olayları çözmeye kendilerini adayan Ed ve Lorraine Warren çiftinin, lanetli oyuncak bebek Annabelle’i güvenli buldukları evlerine getirdikten sonra gelişen olayları konu ediniyor. Annabelle’i durdurmaya kararlı olan şeytan çıkarma uzmanları Ed ve Lorraine Warren, perili bebeği evlerinde bulunan kilitli odaya getirir ve ”güvenli” bir şekilde kutsal camın arkasına koyarlar. Her şeye rağmen Warren çiftini karanlık bir gece bekliyordur. Annabelle’in odadaki diğer kötü ruhları harekete geçirmesiyle şeytani ruhların yeni hedefleri bellidir: Warrenlar’ın on yaşındaki kızları Judy ve arkadaşları.

Yesterday

Bu hafta sizlere önereceğimiz üçüncü film Yesterday. Film dünya prömiyerini geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali’nde yapmıştı. Danny Boyle’un yönetmenliğini üstlendiği, Richard Curtis’in kaleme aldığı film, hayallerine ulaşmak için mücadele içerisinde olan bir müzisyenin yeryüzünde efsanevi müzik grubu The Beatles’ı bir tek kendisinin hatırlayabildiğini fark etmesiyle başlayan hikâyeyi konu ediniyor.

Laurel ile Hardy

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan dördüncü ve son filmimiz ise Laurel ile Hardy (Stan & Ollie). Film dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Londra Film Festivali’nde yapmıştı. Hollywood’un en çok sevilen komedi ikilisi Stan Laurel ve Oliver Hardy’nin hikâyesini konu edinen film, 1920’lerden 1955’e yüzü aşkın filmde beraber rol alan ikilinin duygu yüklü kariyer yolcuğunu ve efsanevi veda turnesini mercek altına alıyor.