28.07.2017

Vizyon Menüsü – 28 Temmuz

Valerian and the City of a Thousand Planets

Görüntü Var Oyunculuk Yok

Luc Besson’un yeni filmi Valerian and the City of a Thousand Planets görsel anlamda çok şey vadediyor. Ancak vasat senaryo ve vasat oyunculuklar bir arada olunca ortaya mayası tutmamış bir hikâye çıkıyor. Senaryoda yer alan birden fazla karakter yüzünden yönetmen düzgün bir hikâye oluşturamamış. Oluşturduğu hikâyeyi ise çok dağınık bir şekilde işlemiş. Valerian filminin tek güzel yanı Rihanna ve onun eşsiz gösterisiydi. Onun dışında elle tutulur hiçbir iyi yanı yoktu filmin.

Mert YILDIRIM

Klişelerle Örülü Hikâyenin Makyajlanmış Versiyonu

Özellikle Leon gibi gönlümüzün baştacı filmlere imza atmış Luc Besson‘un görüntü, aksiyon ve efektlerden beslenen son filmi Valerian and the City of a Thousand Planets, ne yazık ki klişelerle örülmüş bir hikâyeye sahip. Yaratılan karakterlerden, senaryonun ilerleyişine ve finalin adım adım yaklaşan ayak seslerine kadar her şey o kadar bilindik ilerliyor ki; bir süre sonra daha önce izlediğin filmlerden edindiğin formülleri kafanda kurup, Besson‘dan önce filmi bitiriyorsun maalesef. Bu da muhteşem uzay görüntülerinin, başarıyla yaratılan türlerin büyüleyiciliğinin ve elbette eleştirel dilinin bile önemini bırakmıyor. Bir de bu durum yetmezmiş gibi kadın kahramanın, film ilerledikçe baştaki baskın karakterden daha savunmasız, duygusal bir yola evrilmesi ve Avatar evreninden kopyalanmış, zayıf, sevimli bir türün karşımıza çıkması da tuz biber oluyor. Zira neden kadın, mutlaka gözlerinden yaş süzülen bir duruma getirilir ve neden hep iyi olanın ölçütü dış güzellikten geçer anlamak güç.

Tuba BÜDÜŞ

Görsellik zirvede

Luc Besson bazen harika bazen vasat hatta kötü filmler çekse de denemeye ve üretmeye devam ediyor. Hemen her türe katkı veren ama aksiyon ve bilim kurgu denince bizi daha çok heveslendiren Besson bu sefer Valerian and the City of Thousand Planet‘le geliyor. Devam filmlerini bile şimdiden tasarladığı söylenen Besson hasılata göre karar verecek. Bir çizgi roman uyarlaması olan Valerian göre görsel açıdan tatmin edici olsa da hikâye olarak biraz beklentinin altında kalacak. Ancak Besson hatırına bir şansı hak ediyor. Hem ne kadar kötü bir deneyim olabilir ki?

Onur KIRŞAVOĞLU

123