29.06.2018

Vizyon Menüsü – 29 Haziran

Haziran ayının dolu ama bir o kadar da içeriği boş haftalarından birindeyiz. Kağıt üstünde çok film var, elbet bir – iki film bulurum diyorsanız, iyimsersiniz demektir. Beklentilerinizi düşürdüğünüz takdirde bu hedefi tutturabilirsiniz ama ne yazık ki sinemaya doyduğumuz haftalardan biri olmadığını söyleyebiliriz.

Haftanın öne çıkan yerli yapımı T.İ.M., son dönemde ortaya çıkan uyduruk militarist çıkartma filmlerinden biri daha diyebiliriz. Bir grup asker görüp onların duygu sömürüleri ve milliyetçilik duygularının pohpohlanmasını istiyorsanız, bu film sizin için cennettir. Ancak aynı konulardan gına geldiğini düşünüyorsanız, o halde siz de bizim gibi bu filmden uzak duracaksınız.

Çocuk izleyiciler için animasyon Sevimli Emojiler 2 vizyondaki yerini almış görünüyor. Birbirinden sevimli emojilerin maceralara atılması, küçük yaştaki seyirciyi bir yere kadar tatmin edecektir. Rus yapımı bu animasyon, yaz aylarında çocuklarımızı boş bırakmamak üzere bir stratejiye sahip denilebilir.

Haftanın korku filmleri ise çok önceden vizyona girmeleri gerekse de yaz aylarına bırakılan işler olarak dikkat çekiyor. Kanada yapımı olan Doğmamış bir evde bebeğiyle kötü ruhlara karşı mücadele eden bir kadını görürken, hikayesinin inanılmaz klişe olduğunu fark edeceksiniz. Pek de başarılı bir şekilde kotarılmayan bu yapım acele korku filmi ihtiyacı olanlar için önemli bir seçenek olabilir.

Bir diğer korku filmi seçeneğimiz ise yerli sinemadan geliyor. Önceki filmleriyle pek dikkat çekemeyen Samet Çakırtaş denemeye devam ediyor. Sessiz Ol, klasik kaçırılmış insanların hayatta kalarak kaçmaya çalışmalarını konu edinen bir gerilim filmi olarak vizyonda yerini alıyor. Ancak filmin amatör seviyelerde gezinmesi filmin izlenebilirliğini baltalıyor.

Bir grup arkadaşın yılın bir ayında yetişkin halleriyle ebelemeç oynadıkları Yakalandın!, sulu Türk komedilerini andıran üslubuyla bir yerden sonra ilgi çekiciliğini yitiren tuhaf bir olarak akıllarda kalıyor. Filmdeki olayların gerçek olması ise izleyiciyi en çok şaşırtacak olay olarak düşünebilirsiniz. 30 yıl boyunca bu şaklabanlığa devam eden insanları görmek isterseniz, YouTube videosu gibi sinemada gidebilirsiniz.

Gösterildiği festivallerde yarışmalı bölümün en zayıf filmlerinden biri olarak gösterilen Karavan, Paolo Virzi’nin yönetmenliğinde vasatlığı aşamayan sorunlu bir çiftin hayat mücadelesine odaklanıyor. Başrollerdeki Helen Mirren ve Donald Sutherland’ın hatrına izlemek isterseniz kimse size dokunmayacaktır.

Bir Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu, adı Fakir olan bir karakterin eğlenceli yolculuğunu seyircisine sunuyor. Fransız oyuncu Benice Bejo’nun oyunculuğuyla filmin tanıtımına katkıda bulunduğunu düşünürseniz, beklentiler düşük tutulduğu takdirde keyif alınabilecek bir film bizleri bekliyor. Uluslararası bir yapımcı miksine sahip yapım, eskiden bolca çekilen aileler için yapılan filmlere benzediğinden ailece gidilebilecek haftanın gizli favorilerinden biri olarak değerlendirilebilir.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Escape Plan 2: Hades / Kaçış Planı 2: Hades

Kaçmak Kolay, Aksiyon Olay!

Slyvester Stallone’nin adeta bir video ev sineması bombası olan Kaçış Planı, ilk filmin tatmin edici başarısından dolayı devam filmiyle video piyasasına geri dönüyor. Bu filmin öne çıkmasının en büyük nedeni ise Türk seyircisinin nostaljik tatlar içeren yapımlara karşı yaklaşımı diyebiliriz. Yeni filmimizde Batista transferi ile film iyice kalite anlamında gerilerde kalıp, ilk filmin epey gerisinde bir soluk sunmuş. Yine kaçış ve aksiyon teması üzerinden giden film, aksiyon meraklıları için bir seçenek olabilir. Aksi halde önemsenmeye yetmez. 

ŞEF’İN TAVSİYESİ

Sicario: Day of the Soldado

Suçun Derinliklerinde…

Denis Villeneuve’un devrimci kartel filmi Sicario’nun üzerinden biri süre geçtikten sonra yepyeni bir ekiple beraber film yeniden çekildi. Bu filmde olayların biraz daha derinlerine iniliyor. Josh Brolin’in karakteri üzerinden hikaye anlatılırken, ilk filmin gerisinde ama devam filmi olarak hiç de fena olmayan bir iş ortaya çıkıyor. Aksiyon sahnelerinden güç alan yapım, gerilim anlamında da iyi işçilik çıkarıyor ve haftanın filmi oluyor.