03.09.2020

Vizyon Menüsü – 4 Eylül

Sinema sezonunun başlangıcı olan eylül ayının ilk haftasında sizler için derlediğimiz iki adet yabancı bir adet ise yerli yapım olmak üzere toplam üç film önermek istiyoruz.

Mulan

Bu haftaki vizyon menümüzün öne çıkan filmi, Disney’in 1998 yapımlı klasik animasyon filminin canlı çekim uyarlaması olan Mulan. Film, kendi yayın platformunu kuran Disney+’ın ABD ve Kanada gibi ülkelerde doğrudan Disney+ üzerinden 29.99 $ ücret karşılığında izlenebilecekken Türkiye gibi Disney+’ın olmadığı ülkelerde sinemalarda seyirciyle buluşacak. Film, Çinli genç bir kadının erkek kılığına girerek hasta babası yerine İmparatorluk Ordusu adına çarpışmasını ve bu süreçte Çin’in gelmiş geçmiş en cesur kahramanlarından biri olma hikâyesini anlatıyor. Çin İmparatoru, ülkeyi Kuzey istilacılarına karşı savunmak için her aileden bir erkeğin İmparatorluk Ordusu adına savaşması konusunda karar çıkarınca, onurlu bir savaşçının en büyük kızı Hua Mulan, hasta babasının yerine geçer. Bir erkek kılığına bürünen Mulan, Hua Jun adıyla her adımında test edilir; bu macerada Mulan, içsel gücüne güvenmeli ve gerçek potansiyelini kucaklamalıdır.

Aether

Bu haftanın vizyon filmleri içinde dikkat çeken bir başka yapım ise belgesel türündeki Aether. Film, ülkemizde ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 38. İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Film ayrıca geçen yıl 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olmuştu. Rûken Tekeş’in kamerasını sular altında bırakılmadan önce Hasankeyf’e doğrulttuğu belgesel, Hasankeyf’in ruhunun hafızalardaki yerini koruyor. Doğanın doğum-ölüm-yeniden doğuş döngüsüne yargılardan uzak, özgür bakışlı bir yolculuk sunan belgesel, bir yönetmenin, yakında hidroelektrik barajın suları altında kalacak kadim topraklarına 21 günlük saygı ziyareti. Buranın eterik özünü hislerle, gözlemlerle yakalamaya çalıştığı ve sezgilerle ilerleyen belgesel, mekânın hakikatinden uyanan bir kronolojiyi izliyor.

Antebellum

Bu haftanın üçüncü ve son öneri filmi ise korku ve gerilim türündeki Antebellum. Başrolünde şarkıcı kimliğiyle tanınan fakat son yıllarda kadrosunda yer aldığı Hidden Figures ve Moonlight gibi filmlerdeki performansıyla oyunculuk konusunda da iddialı olduğunu gösteren Janelle Monáe’nin yer aldığı film, başarılı bir yazar ve güzel bir aile hayatı olan Veronica Henley’nin, bir gece evine dönerken kaçırıldıktan sonra yaşadıklarını anlatıyor. Korku ve gerilim hayranlarına duyurulur.