05.07.2019

Vizyon Menüsü – 5 Temmuz 2019

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz dört adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Bu haftanın vizyon menüsünden sizlere önereceğimiz ilk film Kül En Saf Beyazdır (Jiang hu er nü – Ash Is Purest White). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 71. Cannes Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Film, toplumun dışında kalmış iki karakterin, ülkeleriyle beraber, dönüşüm geçiren 16 yıllık şiddet dolu ilişkisini konu ediniyor. Kalıpları kırarak her filminde sürprizlerle izleyicinin karşısına çıkan sinemacı Jia Zhang-ke’nin son filmi, Çin’in kapitalist dönüşümünü gangster dünyasında geçen bir aşk trajedisi yoluyla anlatıyor. John Woo ve Johnnie To’nun Çin mafya (jianghu) filmlerinden esinlenen Kül En Saf Beyazdır’ın kahramanı, mafya elemanı Bin’e âşık olan Qiao. Bir çete hesaplaşması sonrasında Qiao hapse düşer. Beş yıl sonra salıverildiğinde her yerde Bin’i arayan Qiao, Çin’de köklü bir değişim gerçekleştiğini anlar. Yönetmen Zhang-ke, filmini şöyle tarif ediyor: ”Toplumun kıyısında yaşayan bir çiftin hikâyesi—kayıp gençliğim ve gelecek hayallerim… Yaşamak, sevmek ve hür olmak…”

Bu hafta sizler için önerdiğimiz ikinci film, haftanın belki de en merakla beklenen yapımlarından biri olan Örümcek-Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far From Home). Marvel Sinematik Evreni’nin 23. filmi olan Örümcek-Adam: Evden Uzakta, Endgame’de yaşananlar sonrası tekrardan ayaklarının üzerinde durmaya çalışan Peter Parker’ın, okul arkadaşlarıyla gittiği Avrupa gezisi sırasında Nick Fury’nin gizemli bir görevi üzerine yıkmasıyla gelişen olayları konu ediniyor. Evden uzakta, Peter’ın arkadaşlarını koruması, dünyayı kurtarması, sadece kendisinin ötesinden gelebileceği bir zorluğa göğüs germesi ve Örümcek-Adam’ın yazgısını kabullenmesi gerekecektir. Aksiyon dolu bu macera meraklılarını bekliyor.

Bu hafta sizlere önereceğimiz üçüncü film İntikam (Manyeo – The Witch). Film,  ailesini yardımcı olmak amacıyla ödüllü bir yarışmaya katılan lise öğrencisi Ja yoon’un, bu sırada geçmişiyle ilgili karanlık sırları öğrenmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Ja yoon, 10 yıl önce, açıklanamayan bir olayın gerçekleştiği bir hükümet tesisinden kaçar ve tüm hafızasını kaybeder. Yaşlı bir çift, kapılarına gelen bu küçük kızı adını veya yaşını bilmemelerine rağmen evlerine alır. Ja yoon, yıllar içerisinde büyüyerek parlak bir lise öğrencisi olur. Ve maddi sıkıntı içindeki ailesine yardım edebilmek için ulusal televizyonda yayınlanan bir yarışma programına katılarak büyük ödül için yarışmaya başlar. Ja yoon televizyonda göründüğü anda, karşısına garip insanlar çıkmaya başlar. Bunlar, kaybolduğu günden beri onu arayan ”Nobleman” adlı bir adam, ”Dr. Baek” ve ”Bay Choi”dir. Ja yoon’un görünüşte sıradan hayatı göz açıp kapayıncaya kadar alt üst olur ve tam bir kargaşaya dönüşür.

Bu haftanın dördüncü ve son film önerisi ise Tolkien. Dome Karukoski’nin yönetmen koltuğunda oturduğu film, dünya edebiyatının genel seyrini değiştirmenin yanı sıra eserleriyle sinema tarihine de büyük ilham kaynağı olan J.R.R. Tolkien’in ilk gençlik yıllarını, dostluklarını, aşkını ve Orta Dünya’yı şekillendirdiği dönemi konu ediniyor. Biyografi türünün sevenleri ve Tolkien hayranlarına duyurulur.