07.03.2020

Vizyon Menüsü: 6-13 Mart

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz iki adet yabancı ve bir adet yerli yapım olmak üzere toplam üç film önermek istiyoruz.

Seberg

Bu haftaki vizyon menümüzün dikkate değer ilk filmi Seberg. Film, dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 76. Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Kristen Stewart’ın başrolünde yer aldığı film, Jean-Luc Godard imzalı À bout de souffle’deki (Serseri Âşıklar) rolü ve performansı sonrası uluslararası bir şöhrete kavuşan, 60’ların sonunda insan hakları hareketi ve Black Panther oluşumuna verdiği destekten ötürü gözetim baskısını şiddetli bir şekilde uygulamaya koyan J. Edgar Hoover yönetimindeki FBI’ın radarına giren Jean Seberg’ün hayatının bu trajik kısmını konu ediniyor.

Nuh Tepesi

Bu hafta sizler için önereceğimiz ikinci film haftanın ağır toplarından biri olan ve oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Ali Atay, Hande Doğandemir, Mehmet Özgür gibi isimlerin yer aldığı Nuh Tepesi. Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali’nde yapan film, burada En İyi Oyuncu (Ali Atay) ve En İyi Senaryo (Cenk Ertürk) ödüllerini kazanmıştı. Film ülkemizdeki ilk gösterimini ise geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapmış ve burada En İyi Film, En İyi Yönetmen (Cenk Ertürk), Film-Yön En İyi Yönetmen (Cenk Ertürk), En İyi Görüntü Yönetmeni (Federico Cesca) ödüllerinin sahibi olmuştu. Film, babasının ölmeden önceki son dileği olan köydeki “Nuh Ağacı”nın altına gömülme isteğini yerine getirmeye çalışan Ömer’in, ağacın kadim zamanlardan kalma olduğuna inanan köylülerle olan hikâyesine odaklanıyor. Ömer, eşi Elif’le zor günler yaşamaktadır. Kendisini köşeye sıkışmış hisseder. Yıllardır görmediği babası İbrahim bir gün Paris’ten döner. Ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır. Ömer’den kendisini köyüne götürmesini ister. Orada, İbrahim’in çocukken diktiğini iddia ettiği ve ölünce altına gömülmek istediği bir ağaç vardır. Köydekiler ise bu ağacın Nuh Peygamber tarafından dikildiğine ve altında edilen duaların kabul olduğuna inanırlar. Ömer babasına mı yoksa köylülere mi inanacağını bilemez. Ömer’in öfkesi her şeyi daha da zorlaştırır. Bir gün Elif, Ömer’le son bir kez konuşmak için köye gelir. Elif’in ziyareti, baba ve oğulun şiddet ve kan bulaşmış kavgasının seyrini değiştirir. Aşk öfkeyi yenecek midir? Cevabı için haftanın en önemli filmlerinden biri olan Nuh Tepesi önerilir.

Yokuş Aşağı

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan üçüncü ve son film ise Yokuş Aşağı (Downhill). Film, dünya prömiyerini bu sene gerçekleştirilen 16. Sundance Film Festivali’nde yapmıştı. Ruben Östlund’un Force Majeure (Turist) filminin yeniden çevrimi olan yapım, çocuklarını da alıp gittikleri kayak tatilinde, hayatlarını ve ilişkilerini sorgulamalarına sebep olan çarpıcı bir hadise atlatan Billie ve Pete çiftinin hikâyesini anlatıyor.