06.07.2018

Vizyon Menüsü – 6 Temmuz

Temmuz ayıyla beraber vizyon biraz daha renklenmeye başlıyor. Normal sezondan vizyon göremeyen filmler teker teker vizyona giriyor.

Hayalet Hikâyeleri ve Karantina XII korku severler için adeta yaz serinliği vaat ediyor. İki film de başarılı olmasa da klimalı sinema salonlarında keyfinizi yerine getirecektir. Bilhassa Hayalet Hikâyeleri’nin biraz daha orijinal unsurları olduğunu söyleyebiliriz.

Çocuk izleyiciler için animasyon Kaptan Dandun vizyondaki yerini almış görünüyor. Bir çocuğun korsanlık ve denizcilik klişeleriyle kendi hayal dünyasında zenginlikleri aramasını anlatan film, denenebilecek bir çocuk eğlencesi olarak değerlendirilebilir.

Dua Et Kardeşiz, Türk komedi sineması için unutulup gidecek örneklerden biri diyebiliriz. Yıl içinde bir kez daha vizyona girme denemesi sırasında kendine pek yer bulamayarak ertelenmişti. Şimdi vizyona girecekse de ilgi çekeceğini düşünmüyoruz.

Sinemada aile filmlerini seviyorsanız Hayat Okulu tam size göre bir Fransız filmi diyebiliriz. Bir çocuğun yaşlı bir adamdan aldığı dersler üzerine oturtulan şablon, filmin erdemler ve iyilik yaparak hayattan dersler alınması üzerine sıcak ve naif bir film olarak yorumlanabilir. Fransız yapımı işin televizyon filmi sularında olduğunu belirtmekte ise yarar var.

Son olarak da Deliha 2 bir kez daha BKM ikinci vizyon kuşağında gişe peşinde koşmaya devam edecektir.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ

Ant-Man ve Wasp

Mini Mini Kahramanlar…

Haftanın en çok merak edilen filmi ise süper kahraman dünyasından Ant-Man ve ortağı Wasp’ın son derece eğlenceli macerası diyebiliriz. Film mizah unsurlarıyla güldürüyor ve bir yere kadar yaratıcı olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak filmin senaryosu 120 dakikalık bir filmi kaldıoracak düzeyde olmadığından dolayı çok tekrara düşüyor. Filmin finalinden sonra jenerik akarken iki videosu var. İlkini izleyebilirsiniz. İkincisi gereksiz diyebiliriz. Eğlenceli olması dışında ekstara bir ayrıntıya gerek yok.


ŞEF’İN TAVSİYESİ

Zama

Sıcağın İçinde Baskı Hissi…

Haftanın filmi herkesin bünyesine uygun bir film değil. Özellikle yavaş temposuyla azalı festival takipçilerini bile yoracak bir filmden bahsediyoruz. Film dönemin baskıcı yönetimi ve bürokrasinin iç karartıcı atmosferini filmin içinde sabırlı bir anlatımla sunuyor. Pek çok en iyi listesine giren film, kişisel olarak çok sevmediğim ama seçenek olarak haftanın öne çıkan işi oluyor.