07.08.2020

Vizyon Menüsü – 7 Ağustos

Mart ayının ortasında uzun süreliğine veda ettiğimiz ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsten dolayı dünya tarihi boyunca daha önce hiç olmadığı kadar uzun süreli kapalı kalan sinemalar 1 Temmuz itibariyle açılmıştı. Temmuz ayı boyunca oldukça sakin geçen vizyon haftalarının ardından ağustos ayına yeni girdiğimiz şu günlerde çoğu sinema zinciri salonlarını açtı. Vizyonda bir süre daha (Ertelenmediği takdirde 26 Ağustos’ta vizyona girecek Tenet filmini saymazsak) heyecan uyandıran film göremeyecek olsak da yavaş yavaş normale dönmeye çalışacağız. Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz bir yerli, iki adet ise yabancı yapım olmak üzere üç film önermek istiyoruz.

Nuh Tepesi

Bu haftak vizyon menüsünün ağır topu sinemalar kapanmadan önceki haftalarda vizyona da girmiş olan ve oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer, Ali Atay, Hande Doğandemir, Mehmet Özgür gibi isimlerin yer aldığı Nuh Tepesi. Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Tribeca Film Festivali’nde yapan film, burada En İyi Oyuncu (Ali Atay) ve En İyi Senaryo (Cenk Ertürk) ödüllerini kazanmıştı. Film ülkemizdeki ilk gösterimini ise geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapmış ve burada En İyi Film, En İyi Yönetmen (Cenk Ertürk), Film-Yön En İyi Yönetmen (Cenk Ertürk), En İyi Görüntü Yönetmeni (Federico Cesca) ödüllerinin sahibi olmuştu.

Film, babasının ölmeden önceki son dileği olan köydeki “Nuh Ağacı”nın altına gömülme isteğini yerine getirmeye çalışan Ömer’in, ağacın kadim zamanlardan kalma olduğuna inanan köylülerle olan hikâyesine odaklanıyor. Ömer, eşi Elif’le zor günler yaşamaktadır. Kendisini köşeye sıkışmış hisseder. Yıllardır görmediği babası İbrahim bir gün Paris’ten döner. Ölümcül bir hastalığa yakalanmıştır. Ömer’den kendisini köyüne götürmesini ister. Orada, İbrahim’in çocukken diktiğini iddia ettiği ve ölünce altına gömülmek istediği bir ağaç vardır. Köydekiler ise bu ağacın Nuh Peygamber tarafından dikildiğine ve altında edilen duaların kabul olduğuna inanırlar. Ömer babasına mı yoksa köylülere mi inanacağını bilemez. Ömer’in öfkesi her şeyi daha da zorlaştırır. Bir gün Elif, Ömer’le son bir kez konuşmak için köye gelir. Elif’in ziyareti, baba ve oğulun şiddet ve kan bulaşmış kavgasının seyrini değiştirir. Aşk öfkeyi yenecek midir? Cevabı için haftanın en önemli filmlerinden biri olan Nuh Tepesi önerilir.

123