08.02.2020

Vizyon Menüsü – 7 Şubat 2020

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz iki adet yabancı, bir adet ise yerli yapım olmak üzere toplam üç film önermek istiyoruz.

Annelerimiz

Bu haftaki vizyon menümüzün ilk filmi Annelerimiz (Nuestras madres – Our Mothers). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nin “Eleştirmenler Haftası”nda yapan ve burada Altın Kamera ödülünü kazanan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Askeri cunta sırasında militan olan babasının kayboluşundan esinlenen yönetmen César Díaz, 2018’de cuntacıların yargılanmasıyla başlayan filminde kendi aile geçmişini araştıran bir antropoloğun hikâyesi ekseninde ülkenin gölgede bırakılmaya çalışılan tarihine ışık tutuyor. Etkileyici bir hikayeye sahip olan film, Guatemala’da 200.000’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan ve günümüzde bile çok iyi bilinmeyen iç savaşın acılarını ve karanlıkta kalan alanlarını sinemaya aktarıyor. Filmde görülen “anlatıcı anneler”, Guatemala kültüründe hâlâ geçerliliğini ve etkilerini yitirmeyen sözlü tarih anlatıcıları, ülkenin gerçek hafızaları.

Peri

Bu hafta sizler için önereceğimiz ikinci film, Can Evrenol’un yönettiği Peri. Film, ülkemizdeki ilk gösterimini !f İstanbul 2019’da yapmıştı. Baskın ve Housewife gibi cesur filmlerle korku janrında yetkinliğini kanıtlamış, müstakil sinema dilini kurmayı başarabilmiş Can Evrenol, üçüncü uzun metrajında cesur ve eklektik bir tür denemesi yapıyor. Peri’de; distopik, zamansız bir mekanda “Büyük Dünya Savaşı” devam ederken on yıl önceki bir santral patlamasıyla tüm dengesi bozulmuş küçük bir kasabada yaşayan bir grup “öteki” çocuğun hikayesi anlatılıyor. Santral patlamasından sonra bazı çocuklar eksik uzuvlarla dünyaya gelir. Santral yönetimini kendileri hakkında kötü algının canlı kanıtı olarak gördükleri bu çocukları yok etmeye başlar. Bu süreçte babasıyla ormanın için herkesten uzak bir yaşam süren Perihan, hayatta kalmayı başarır ancak babasının öldürülmesiyle birlikte hiç hazırlıklı olmadığı bir maceranın içine düşer. Yolda kendisi gibi üç çocukla daha tanışan Perihan ve “çetesi” ile dünyanın dehşet verici haline dört çocuğun gözünden tanıklık ederiz.

Şeker Çocuk

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan üçüncü ve son film ise Şeker Çocuk (Honey Boy). Film, dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 15. Sundance Film Festivali’nde yapmıştı. Başrolündeki Shia LaBeouf’un kendi hayatından esinlenerek yazdığı film, aktörün çocukluk ve gençlik yıllarında babasıyla ilişkisini ve onun getirdiği psikolojik durumları anlatıyor.