08.12.2017

Vizyon Menüsü – 8 Aralık

Vizyon Menüsü / 8 ARALIK

 

Foreigner / İntikam

Asla Bir Babaya Bulaşma!

Jackie Chan ABD topraklarında adalet arayışına giriştiği filmde, acılı bir babayı canlandırıyor. Tek tabanca şekilde gurbette intikam mücadelesine girişen bir karakterin hikayesi bizi direkt olarak 90’lı yıllara götürüyor. Çünkü popüler Hollywood starlarının tek başlarına dünyaya karşı geldikleri bu filmler bir dönem çok popüler olmuştu. Foreigner kalabalık vizyon takvimi yüzünden ertelemeli olarak vizyondaki yerini alıyor.

 

Öteki Taraf

Tüm Spoiler’lar Dışarı…

Özcan Deniz’in yeni filmi Öteki Taraf’ın uzun zamandır reklamları çeşitli mecralarda sürdürülüyordu. Sonunda vizyondaki yerini alırken kadrosunda iki yıldız oyuncuyla dikkat çekiyor. Aslı Enver ve Meryem Uzerli filmde yer alırken, filmin senaryosu İspanyol gerilim filmi La Cara Oculta’dan uyarlandı. Büyük bir çocuğunun aynı olduğu filmde, bir kadının kocasına şaka yapmak isterken trajik olayların başına gelmesini konu ediniyor. Orijinaline yakın bir uyarlama olduğundan başarılı bir iş olduğu söylenebilir.

 

Maide’nin Altın Günü

Dişi İvedik Gişe Peşinde…

Ezgi Mola’nın başrolünde oynadığı Maide’nin Altın Günü, bir anlamda Türk sinemasında yeni bir Recep İvedik denemesi olarak yorumlanabilir. Daha önce Deliha gibi benzer bir karakter üretilmişti. Bu sefer Ezgi Mola, olabildiğince küfürbaz, densiz ve bel altı esprilerin bolca yapıldığı bir filmle karşımıza geliyor. Ben uzak durmanın en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Ama siz karşı koyamazsanız benim uyarılarımı hatırlayıp bir kez daha düşünün!

 

Suburbicon

Coen Kafası Clooney Sofrası…

Coen’ler dahil uzun zamandır bu kadar Coenvari bir film izlememiştim. Birbirinden salak karakterler, sinsi bir senaryo ve yüzünüzdeki tebessümü film boyunca yüzünüze çakılı hissettiren bir film karşımıza çıkıyor. Tüm oyuncular bir asker gibi görevlerini sonuna kadar başarılı bir şekilde yerine getiriyorlar. Clooney yönetmen koltuğunda pek sırıtmıyor. Ancak filmin ortasındaki tempo düşüklüğü filmin en büyük handikabı olarak dikkat çekiyor. Genel hatlarıyla yurt dışında bepenilmese de kara mizah severleri tatmin edecek bir iş kotarıldığı gerçeğini kabul etmek lazım.

 

Alibi.com / Delil.com

Zamparalar İçin Konfor Kılavuzu

Zengin kişilerin kaçamaklarını organize eden bir şirketin başındaki üç arkadaşın hikayesine yoğunlaşan film, Fransız durum komedisinin eğlenceli örneklerinden birisi olarak yorumlanabilir. Üç kafadarın düştüğü durumlar bazı yerlerde iyice abartıya kaçsa da film güldürmeyi başarıyor. Haftanın az salonda vizyona girecek ama yakalarsanız denemekte sakınca olmaz filmden diyebiliriz.

 

On Adım

Bir Adım İleri Gitmek İsterken On Adım Geriye…

Yeni filmini tamamlamaya çalışırken bir yandan da aile sırlarını ifşa eden bir kadının yaşadıklarını anlatan filmin bir kısmı İngilizce çekilmiş. Yönetmenliğini Fatih Hacıosmanoğlu’nun yaptığı On Adım, ne yazık ki kötü oyunculukları ve senaryosuyla haftanın çürük yumurtası konumunda vizyonda yerini alıyor. Sinema hissini zerre kadar veremeyen film, bir yerden sonra sıkıcı ve tahammülü zor bir seyir sunuyor. Ne yazık ki Hacıomanoğlu diğer filmlerinde olduğu gibi bu filminde de başarıya ulaşamamış.

 

Genç Pehlivanlar

Yiğitler İndi Meydane…

Uzun zamandır festival festival gezen Genç Pehlivanlar belgeseli tahminen iki senenin ardından vizyona girme şansı buldu. Pehlivanlık üzerine bilgilendirici olan belgesel, Türkiye yapımı olarak ortalama yapımlardan biri olarak görülebilir. Bu konuya merakınız varsa izlemeyi unutmayın.

 

ŞEFİN TAVSİYESİ

Only The Brave / Korkusuzlar

Yangın Var, Yangın Var, Ben Değil Ormanlar Yanıyor!

ABD’de gösterildiği an itibariyle büyük beğeniyle karşılanan Only The Brave, orman yangınlarını söndürmeye çalışan bir ekibin yaşadıklarını konu ediniyor. Kadrosunda Josh Brolin, Miles Teller, Jennifer Connelly gibi yıldız isimleri bulunduran yapım, kaliteli bir dizi kıvamında bir akış sergilerken, başarılı oyunculuk performanları ve hatırlanması gereken önemli bir olayı anlatmasıyla takdiri hak ediyor. ABD’de mesleki filmlere ve dizilere karşı fazla ilginin olduğunu düşünürsek neden sevildiğini tahmin edebiliriz. Eli yüzü düzgün bir iş olması sebebiyle haftanın filmi diyebiliriz.