16.05.2018

Wes Anderson Filmleri Hakkında İlginç Bilgiler

Filmlerini Paskalya yumurtaları gibi boyayan, süsleyen bir yönetmen Wes Anderson. Her izlediğimizde yeni yeni detaylar gözümüze çarpıyor ve yine yeni yeniden izlemekten kendimizi alamıyoruz.

İşte Wes anderson filmleri ile ilgili eğlenceli bilgiler:

1. Rushmore (1998) filminde rol alan Bill Murray, bu rolü için sadece 9000 dolar kazandı. Film sırasında 25.000 dolarlık bir helikopter sahnesinin ücretini yapımcı stüdyo ödemeyince, Bill Murray, kişisel çekini verdi. Sahne hiç bir zaman çekilmedi ve çek de hiç bir zaman bozdurulmadı ama Wes Anderson, Bill Murray’ın kişisel çekini hâlâ saklıyor.

2. The “Royal Tenenbaums” (2001) filmindeki atmaca, çekimler sırasında fidye için kaçırıldı! Filmi bitirmek için ikinci bir atmaca bulundu. İlk atmacanın akıbeti bilinmiyor.

3. 2009 yapımı “The Fantastic Mr. Fox” filminde, Oscar’lı aktrist Cate Blanchett Mrs Fox’ı seslendirecekti. Daha sonra bu seslendirmeyi başka bir Oscar’lı aktrist, Meryl Streep yaptı! 

4. Grand Budapest Hotel’de mutlaka ama mutlaka Ralph Fiennes ile çalışmak isteyen Wes Anderson, aktöre tüm senaryoyu yollayarak, istediği rolü sordu, Anderson daha sonra bu durumu; ‘bu psikolojik bir taktik idi, oyuncunuz rolü kendi seçtiğini sanıyor ama aslında o rol zaten tamamen onun için yazılmıştı’ diye açıkladı.

5. Filmlerinde kullandığı setler, lokasyonlar oldukça ‘süslü’ görünen Anderson’un; gerçek hayattan mekânlar kullandığını biliyor muydunuz? “The Royal Tenenbaums” evi, Harlem’de W. 144th St. ve Covent Ave. Adresindedir. Moonrise Kingdom” daki Suzy’nın evi ise, Jamestown, Rhode Island’da bulunan bir eski deniz feneridir.

6. “The Life Aquatic with Steve Zissou” (2004) filminde, botu gezerken arkada duyduğumuz şarkı, aslında The Royal Tenenbaums filminin müziğidir! Anderson tutumlu ve eski filmlerinin kıymetini bilen bir yönetmen!

7. The Grand Budapest Hotel filmindeki otel çalışanları, gerçek hayatta da, otelcilik sektöründe çalışan elemanlar olup, hiçbiri sinema sektöründen figüranlar değildi.

8. “The Darjeeling Limited filminde ayağı aksaması gereken Owen Wilson, ayakkabasına koyduğu ufak bir limona basarak bu aksamayı sağlamıştır.

9. The Life Aquatic With Steve Zissou’nun geleceği Rushmore filminden belli idi! Rushmore filminin bir sahnesinde, Max’ı , Jacques-Yves Cousteau’nun ‘Batık Hazineler için Dalmak’ kitabını okurken gördüğümüzü kaçımız anımsıyor?

10. The Grand Budapest Hotel filmindeki 3 değişik döneme, yani 1985’lere, 1968’lere ve 1930’lara dikkat çekmek için; film 1.37, 1.85 ve 2.35:1 olarak 3 değişik oranda çekilmiştir. 

Kaynak: Variety