30.04.2016

Wes Anderson’ın Sıradaki Filmi Köpekler Hakkında Bir Stop-Motion

Wes Anderson’ın Avrupa sineması tadındaki filmi “The Grand Budapest Hotel”, yönetmenin en başarılı filmi oldu. Filmin dünya çapında 174 milyon dolar bir hasılatı söz konusu ki bu Anderson’ın şu an’a kadarki en büyük finansal başarısı. Bu finansal başarısının yanında film, aralarında “En İyi Film”in de olduğu dokuz dalda Oscar’a aday oldu, dört dalda ödülü aldı. Anderson, sıradaki projesiyle stop-motion dünyasına geri dönüyor. “Fantastic Mr. Fox” filminde olduğu gibi yine merkezine hayvanları alacak olan proje, bu kez köpeklerle ilgili olacak. Detaylar henüz bilinmese de Anderson’ın yeni proje için çalışmalara başladığı da biliniyor.

Geçen yıl, Lisbon & Estoril Film Festivali‘nde Anderson, İtalyan yönetmen Vittorio De Sica‘dan etkilenerek hazırladığı yeni bir film projesi üzerinde çalıştığını söyledi. Anderson, filmin De Sica‘nın The Gold of Naples‘i ile aynı yapıya sahip olan bölümlere ayrılacağını belirtse de fikir ile ortaya çıkan film farklı olabilir.

İki farklı filminde, “Moonrise Kingdom” ve “The Royal Tenenbaums”ta, köpekleri “öldüren” Anderson’ın köpeklerle ilgili bir film projesinin olması ayrı bir ironik durum olarak niteleniyor. (Hatta 2012’de The New Yorker’da “Wes Anderson Köpeklerden Nefret mi Ediyor?” diye bir makale bile yayınlanmıştır.) Anderson’ın yeniden stop-motion çalışacak olması ise, Wes Anderson meraklılarını heyecanlandırıyor.

Haber: Ceren Çalıcı
Kaynak: indiewire