27.07.2018

Görevimiz Tehlike: Yansımalar – Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz

Sevilen Aksiyon Serisi Geri Dönüyor…

İnsanların tatile gittiği dönemlerde vizyon şansı bulan büyük bütçeli aksiyon filmlerinden biri de Görevimiz Tehlike diyebiliriz. Yine Ethan Hunt birbirinden zorlu mücadeleye girerken, ekip arkadaşlarıyla uyum içinde dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Henry Cavill’in varlığıyla filme renk kattığı yeni film Fallout (Yansımalar) belli ki geçmişte yaptığı gibi izleyicisinin yüzünü güldürmeye hazırlanıyor. Nitekim film vizyondaki yerini aldı bile!

Ethan Hunt (Tom Cruise) bu macerasında önceki filmdeki kötü adamın peşinden gidiyor. Sean Harris’in hayat verdiği Solomon Lane tutuklu olmasına rağmen terör eylemlerine devam ediyor. Bu filmde üç farklı nükleer bombanın olası patlama ihtimali üzerinden zamanla yarışan Hunt, ekibinden kayıp vermeden imkansız görevlere atılmaya devam ediyor.

Geriye Kalan Bir Avuç Düşman Şimdi…

Beşinci filmin devamı diyebileceğimiz Yansımalar, aksiyon mizansenlerinin görkemli tavrıyla izleyiciyi tavlamaya çalışıyor. Uçaktan atlama sahnesi, tuvaletteki dövüş sahnesi, motorsiklet ile takip sahneleri ve finalde de filmin her şeyi diyebileceğimiz helikopterli takip sahnesi filmin bel kemiğini oluşturan sahneler olarak özetlenebilir.

Filmin 145 dakikalık süresi serinin önceki filmlerinde hissedilmeyen bir noktaydı. Ancak bu filmde bazı sahnelerde hantal bir kurgu sonucunda filmin izlenebilirliği düşmüş. Belki de film daha fit bir kurguyla kademe atlayabilirmiş. Filmi izlerken normalde önceki filmleri izlemeniz gerekmezken, bu filmdeki bazı ayrıntıları anlamlı bir şekilde yorumlamanız için önceki filmleri izlemeniz gerekiyor.

En İyi Aksiyon Serisi Yoksa Görevimiz Tehlike mi?

Rebecca Ferguson, Simon Pegg gibi isimler yine başarılı bir şekilde rollerini canlandırırlarken izlemeye doyamıyorsunuz. Filmin gelgitleri yüksek karakterini canlandıran Henry Cavill ise filme sağlıklı bir şekilde monte edildiğinden gözünüze batmayan bir seyrin kapıları açılıyor. Önceki filmlerde çok kısa rollerde gördüğümüz Ving Rhames bu filmde daha ön plana çıkartılmış. Filmde bir baba figürü olarak işlenen karakter, kritik anlarda filmin yükünü sırtlayan gizli bir kahraman olarak filmde yer alıyor.

Yönetmen Christopher McQuarrie ise filme farklı bir bakış açısı getirmeyerek memur yönetmen anlayışına takılmış bir şekilde filmi eli yüzü düzgün şekilde kotarmış. Akılda kalıcı sahneler konusunda sorunlar yaşayan yönetmen, belli ki Tom Cruise’un peşine takıldığı kariyerine aynı doğrultuda devam edecek gibi gözüküyor.

Değişmeyen Düzenin Çarkları…

Global korkular değişen dünya düzeninin getirdikleriyle beraber gerçek zamana paralel olarak sinemaya da yansıyorlar. Böylelikle filmler senaryolarında gerçeklik unsurları bulunan konulara talep gösteriyorlar. Ancak Görevimiz Tehlike bu yola girmeyerek bayatlayan aksiyon filmi klişe hikayelerinde boğulmayı tercih etmiş. Seyircinin aksiyon filmlerinde konudan çok, iyi aksiyon mizansenlerine gösterdikleri ilgiden dolayı senaryonun eksikleri görmezden gelinmiş.

Fi tarihinden bu yana ezbere yazılan tipteki aksiyon senaryoları, yeniden pişir ye mantığıyla bir kez daha seyircinin önüne sunuluyor. Örneğin Fallout filminde kullanılan nükleer kabuslar, Sovyet Rusya ile ABD’nin verdiği soğuk savaştan bu yana sürekli bahsi geçen bir konu olduğundan iyi bir sinema izleyicini açıkça tatmin edecek bir içeriğe dönüşmüyor.

Veyahut her başarının son saniyelerde vuku bulması, klişenin en tepeden bir yansıması değil midir? Yine Tom Cruise bir yerden bir yere sıçrarken, o yüzündeki kendine güvenli bakışlarından ödün vermiyor. Fallout bu bağlamda diğer Görevimiz Tehlike’lerden farklı bir şey sunmuyor.

Örneğin ilk filmden helikopter sahnelerini alarak bu filmde geliştirerek yeniden karşımıza çıkartıyor. İkinci filmde bir sektöre dönüşen maskeler ise bu filmin de sözde farklılık noktası olarak vaat edilmiş. Üçüncü filmdeki karı – koca ilişkisi bu filmle beraber bağlanıyor. Binaların üzerindeki tırmanış sahneleri hiç dördüncü filmi aklınıza getirmiyor mu? Ya da sürekli bir ekstrem sporla karşımıza çıkan Ethan Hunt’ın yeni macerasının aslında beşinci filmin devamı olması gerçeği bizlere iyi aksiyon sunan bir televizyon dizinin yeni bölümünü izliyormuşuz hissini yaşatmıyor mu?

Sonuç olarak başarılı son dakikalarıyla kısa kesmelerin hakim olduğu dinamik kurgusu, heyecan düzeyini yükselttiğinden izleyiciyi tatmin edecek bir aksiyon filmi sunuyor. Ancak izlediklerinin farklı olduğunu kim söylebilir ki? Yeni Görevimiz Tehlike diğer filmlerinin altında bir devam filmi olsa da, yazın sıcaklığının içinde, beklentilerin sıfıra indiği yaz vizyon kuşağında sanki yılın filmiyçesine izleyenleri mutlu edeceğini söyleyebiliriz.