07.07.2018

Yasak Aşk

Yasak Aşk (Adoration) – 2013

Yönetmen: Anne Fontaine

Oyuncular: Naomi Watts, Robin Wright, Xavier Samuel …

Her filminde bir kadının hayatına içeriden bir gözle bakan Fontaine, bu kez bir tık daha ileri giderek iki kadının sıra dışı kaçamaklarına bizleri şahit ediyor. İki yakın kadın arkadaşın birbirlerinin genç erkek çocuklarıyla girdikleri tutku dolu, seksin de doruklarda yaşandığı ilişkiyi perdeye yansıtan film, asla kadınların yaptığı bu davranışı yargılamıyor. Fontaine, modern toplumun koyduğu ahlak kurallarından zamanla sıyrılan, toplumdan biraz da izole edilmiş bir ortamda yaşayan ve tam anlamıyla güdüleriyle hareket eden kadınları çizmek konusunda da çok başarılı.

Naomi Watts ve Robin Wright tarafından hayat verilen bu iki kadın tabuları yıkan, bir nevi genel geçer kurallara baş kaldıran bir misyon üstleniyorlar aslında bu yaptıklarıyla. Filmdeki erkekler ise hikâyenin devamını sağlayan, vücutları ve ihtişamlarıyla göz dolduran birer figüran görevi görüyorlar sadece. Oedipus Kompleksinin aynı zamanda tersten de yaşandığı bir hikâyeyi başarıyla perdeye yansıtan Adoration, sadece cesaretinden dolayı bile takdiri hak ediyor tartışmasız.

Fontaine’nin ilk kez İngilizce dilinde çektiği, doğanın fazlasıyla hikâyeye eşlik ettiği bu filmi izlemek herkes için farklı duygular hissettirecek. Lakin her filmiyle düzeni, onun getirilerini, kurallarını hiçe sayan anarşist ruhlu Fontaine filmlerine olan hayranlık değişmeyecektir.