13.12.2016

Yeşilçam: Kara Gözlüm

Yusuf Yetiş

Bir Aşk Güzellemesi

“Söyleyeceğim ilk şarkıyı mutlu insanlara adıyorum.Bu şarkının benim için; tatlı-acı hatıraları vardır.Aşkın ne olduğunu ben bu şarkıyla öğrendim. Saadeti bu şarkıyla tattım.Bir şey daha öğrendim bu şarkıylaher şeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybediyor.”

Türkan Şoray ve Kadir İnanır; Yeşilçam’ın en güzel aşk filmlerine beraber imza atmış bir ikili. Yönetmen koltuğunda; Atıf Yılmaz, önemli başrollerde; Kadir İnanır, Türkan Şoray, Ali Şen ve Müjdat Gezen… 1970 yılında izleyicisinin beğenisine sunulan Kara Gözlüm filminin ilginç bir yanı var; Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın beraber oynadığı ilk film olma özelliğini taşıyor. Birçoğumuzun çocukluğu Yeşilçam izleyerek geçti ve bu çocukluğun bazılarımıza kazandırdığı ilk aşklar oldu; Gülşen Bubikoğlu, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Fatma Girik, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Yılmaz Güney ve daha niceleri. Bir de favori ikililerimiz vardı, yan yana oldukları filmleri defalarca izlediklerimiz. Bu konuda hep Türkan Şoray ve Kadir İnanır’dan yana olan biri olarak, bu filmin anlamının benim için ne kadar büyük olduğunu anlatamam. Yönetmen koltuğunda da Atıf Yılmaz oturunca, film güzelleştikçe güzelleşiyor, büyüdükçe büyüyor gözümde.

“Balıkçı güzeline; su gülü yakışır”

Bir balıkçı kızıyla, esrarengiz bir bestekarın aşkı. Türkan Şoray’ın Balıkçı Kızı Azize, Kadir İnanır’ın bestekar Kenan (Chopin) karakterine hayat verdiği film; Azize’nin balık pazarından çıkıp, gazinoda bir gün şarkı söylemesiyle başlayan hayat serüvenini anlatıyor. Müzisyen olarak iş bulamayan Kenan ise çareyi garsonlukta buluyor. Azize’nin çıktığı gazinoda garsonluk yapmaya başlayan Kenan, Azize için kimliğini gizleyerek; besteler yapıyor. İhtiyar babasının (Ali Şen) yanında balık satmaktan yüksek sahnelere adım atan bir kadının hikayesi bir yanda, para için müziği terk etmeyen ama aynı zamanda para için müzik yapmayan bir bestekarın hikayesi diğer yanda. Aşk hikayemiz işte burada başlıyor. Oyunculuklar konusunda açıkçası bir şey söylemeye dilim varmıyor.

Başroldeki isimlere dönüp bir daha bakmak, filmin oyunculuk konusunda ne tarz isimlere emanet olduğunu bilmek, doyurucu bir cevap olacaktır sanıyorum. Romantik-Komedi filmlerinde ayarlanması gereken en önemli kural, ikisinden birinin fazla baskın olmamasıdır. Romantizm baskın olduğunda sıkabilir, diğer durumda ise mevzu aşk filmi olmaktan çıkar. İkisinin de uygun dozajlarda izleyiciye servis edilmesi, birinin baskınlaştığı yerde öbürünün devreye girmesidir esas olay. Bunun en güzel örneklerinden biriyle karşı karşıya olduğumuzu söylemek ise ayrı bir keyif veriyor.

Kara Gözlüm

“Kenan: Bir zamanlar kara gözlü, yaramaz, balık kokan bir kızı sevmiştim.                                                               Azize: O benim işte. Kokla bak! Senin kara gözlün, balıkçı güzelin..”

Yeşilçam’ı diğer sinemalardan ayıran özelliklerin başında; sanırım sinemacı yetiştirmek yer alıyor. Bir yönetmen o koltuğa oturana kadar film yapmanın hemen hemen her aşamasından geçiyor. Nitekim Atıf Yılmaz’ın yanında, yardımcı olarak Zeki Ökten oturuyor. Yıllar sonra Zeki Demirkubuz’u, işportacılıktan alıp sinemacı yapan Zeki Ökten’i… Usta-çırak ilişkisinin sinemamıza kattıklarıyla ilgili bu detaydan sonra; filme dönecek olursak,film boyunca Balıkçı Azize’ye ses veren ve gazinoda seslendirdiği şarkıları dahi seslendiren Belkıs Özener ise bu değerli yapımın önemli bir parçası olarak, alkışı hak edenlerin başına adını yazdırıyor.

Filme adını da veren Kara Gözlüm şarkısının bestekar kısmında ise, yani filmin müziklerini yapan listede Orhan Gencebay ve Metin Bükey yer alıyor. Senaryo ise Bülent Oran’a ait. Kadir İnanır ve Türkan Şoray daha ilk filmden nasıl bir ikili olacaklarının, sonraki yılların aşk filmlerindeki en çok aranılacak isimlerinin arasında yer alacaklarının sinyalini veriyor. Nitekim öyle de oluyor; Selvi Boylum Al Yazmalım, Dila Hanım, Devlerin Aşkı ve daha nicesi… Hatta daha sonra Türkan Şoray’ın bizzat yönettiği filmlerin ikisinde de başrolleri beraber paylaşıyorlar; Dönüş ve Bodrum Hakimi. Bir aşka tüm samimiyetiyle şahit olduğumuz film Yeşilçam’ın en iyi aşk filmleri arasına adını yazdırıp final yapıyor. Balıkçı Kızı Azize ve Bestekar Kenan’ın aşkı..