26.12.2016

Yeşim Ustaoğlu: Tereddüt’te Otosansür Yok

Yeşim Ustaoğlu son filmi Tereddüt ile ilgili konuşulan sansür ve otosansür tartışmalarına açıklık getirdi.

Son filmi Tereddüt’ün otosansüre maruz kaldığı iddiları ile ilgili konuşan Yeşim Ustaoğlu, filmde sahnelerin kesilmediğini, içeriğin korunarak sadece bir iki plan içinde çok incelikli bir kısaltmaya gidildiğini belirtti.

Yeşim Ustaoğlu; “Ben otosansürle yıllardır savaşan, hiçbir filminde otosansür uygulamayan bir yönetmenim. Burada da aynı mekanizma benim için çok önemliydi. Film bildiğim, istediğim şekilde yazıldı, yönetildi, kurgulandı ve sonuçlandı. Vizyona girmeden önce eser işletme belgesi alımı sırasında +18 yaş sınırı alan film, aynı zamanda Kültür Bakanlığı’ndan yapım desteği almışsa, destek olarak aldığı bütçeyi -ki çoktan filme harcanmış, geri ödenmesi imkansız bir bütçeden bahsediyoruz- geri ödemekle yükümlü. Bunun üzerine bir kez daha başvuruda bulunduk ve ince bir kısaltma yaptık. Bunu çok dikkatli konuşmamız gerekir; bir sahne çıkarmak gibi bir davranışa asla gitmedik. Bir iki plan içinde çok incelikli kısaltmayla, içeriği koruyarak yaş klasifikasyonunu bir nebze aşağıya indirebilecek bir yol izledik” açıklamasında bulundu.

Şu anda filmin +15 ve +18 olmak üzere iki kopyasının bulunduğunu belirten Ustaoğlu, bunun bir emsal teşkil edebileceğini belirtti.