25.12.2020

Yılın Ödüllü Belgeseli Maddenin Halleri Seyirciyle Buluşuyor

2020 Antalya ve İstanbul film festivallerinde En İyi Belgesel seçilen Deniz Tortum  filmi “Maddenin Halleri”, 27 Aralık’ta seyirciyle buluşuyor

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasında yılın öne çıkan bağımsız filmlerini buluşturan Biz de Varız! seçkisinde gösterilecek olan film, iki gün boyunca istanbulmodern.org üzerinden çevrimiçi izlenebilecek.

Seçki kapsamında film ekibi ile yapılacak özel söyleşi ise 29 Aralık akşamı İstanbul ModernYouTube kanalında çevrimiçi yayınlanacak.

Deniz Tortum, babasının hekim olarak 30 yıl görev yaptığı ve kendisinin dünyaya geldiği Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik hayatı mercek altına alıyor. Hasta odalarından koridorlara, yemekhaneden ameliyathanelere uzanan kamera, seyirciyi birbirinden renkli karakterler geçidine sokuyor. Eskimeye yüz tutmuş mekanın olduğu kadar, işlerine tutkuyla bağlı sağlık çalışanlarının ve iyileştirmeye çalıştıkları hastaların portresini çizerken; seyircisini hayattan ölüme, gerçekten kurmacaya taşıyor. Bu titiz gözlem, yalnızca bir hastanenin değil, aynı zamanda ülkenin de hikâyesini anlatıyor.