28.05.2016

Yolunu Gözlediğimiz Filmler

Selin Gürel

1- THE LIGHT BETWEEN OCEANS

Yönetmen: Derek Cianfrance

Yönetmen Derek Cianfrance’ın kalbin orta yerine hançer saplama becerisi yerli yerinde mi değil mi, öğrenmek üzereyiz. Önceki filmleri “Blue Valentine” ve “The Place Beyond the Pines”da acının, kaybın, tükenmişliğin ve heba edilmiş hayatların hikayesini anlatan yönetmen, bakalım bu kez nereye nişan alacak? Bir roman uyarlaması olan “The Light Between Oceans”ın başrollerinde Michael Fassbender ve Alicia Vikander’i izleyeceğiz. Filmin Eylül’deki Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapması ve Oscar sezonunda öne çıkması bekleniyor.

2- HIGH-RISE

Yönetmen: Ben Wheatley

Ben Wheatley filmleri izlemek demek, tüyleriniz diken diken halde isterik kahkahalar atmak demek. Wheatley’nin yeni filmi “High-Rise” bu duyguların eksenini değiştirecekmiş gibi görünse de, sıra dışı bir şey izlediğimizi her an hatırlatacak detaylarla dolu. Film, 70’lerde geçiyor ve uyarlandığı romana sadık kalarak, fütüristik bir dünya kuruyor kendine. Ağız sulandıran bir kadrosu (Tom Hiddleston, Jeremy Irons, Elisabeth Moss, Sienna Miller), tıpkı “The Double” gibi retro ama distopik bir havası var. Böyle bilimkurguya can kurban.

3- L’AVENIR

Yönetmen: Mia Hansen-Løve

Dört filmle “ne çekse severek izlenecek” yönetmenler arasına terfi eden, Fransız sinemasının medar-ı iftiharı Mia Hansen-Løve, “Eden”in ardından “L’avenir” ile dönüyor. Üstelik bu kez Isabelle Huppert ile çalışıyor. Heyecanlanmamak elde değil. Çekimler Haziran’da başladı. Filmin, en iyi ihtimalle gelecek Cannes Film Festivali’ne kadar hazır olacağını tahmin ediyoruz.

4- MIDNIGHT SPECIAL

Yönetmen: Jeff Nichols

“Take Shelter”ın yönetmeni olarak tanıyıp sevdiğimiz Jeff Nichols, üç bağımsız film sonrası ilk stüdyo filmini çekmek için kolları sıvadı. Ancak tarzından ödün vermedi. En azından öyle görünüyor. “Midnight Special” doğaüstü öğeler de taşıyan bir bilimkurgu filmi. Nichols gözdesi Michael Shannon’a yine başrolü teslim ederken, Kirsten Dunst, Adam Driver ve bir sonraki filminde başrol oynayan Joel Edgerton da kadroda. İyi bir yönetmenin elinden iyi bir bilimkurgu filmi izlemeye kimin itirazı olabilir ki?

5- ME AND EARL AND THE DYING GIRL

Yönetmen: Alfonso Gomez-Rejon

Sundance’in yıldızı olan “Me and Earl and the Dying Girl”, gençlerin gözyaşlarıyla beslenip semirdikçe semiren “The Fault in Our Stars”ın daha iyi yazılmış ve daha samimi versiyonu olarak kabul edilebilir. Ve belki de çok daha fazlası… Ortada kanser olan bir genç kız, onunla zorunlu bir dostluk başlatan, şaşkın iki genç ve bolca hayat dersi var. Aynı anda hem gözyaşı dökmeye hem kahkaha atmaya hazır olmanız gereken filmlerden, ki itiraf edin, bu kombinasyonu seviyorsunuz. İyi haber: Önce Filmekimi’nde, sonra bekletmeden vizyonda.

12