06.12.2017

Yönetmen Koltuğu: Cristian Mungiu

5) Bacalaureat (Mezuniyet) – 2016

Mungiu şimdilik bu son filmi ile Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünün sahibi oldu. Her filminde olduğu gibi ülkesinde yaşanılan gerçekleri gözler önüne seren Bacalaureat, Dupa dealuri’daki gibi bir gitmek ile kalmak arasındaki ikilemi tekrar perdeye getiriyor. Ülkesinde kalan, belki de geçmişte idealist bir genç olan babanın, kızını eğitimine devam etmesi için yurtdışına gönderme çabaları karşılıyor bizleri. Fakat babanın bu çabaları Romanya’nın gerçekleri nedeniyle hep hilelere, yalana, düzenbazlığa evrilmek zorunda kalıyor. Baba da bir süre sonra içine girdiği girdaptan kurtulamayarak yumağın içine katılıyor ne yazık ki.

Kızlarının daha iyi bir geleceği olsun isteyen anne ile babanın rolleri ise çok farklı. Kızının kararlarına saygı duyan, onu özgür yetiştiren ama onun geleceği için kılını kıpırdatmayan ayrıca başı sıkışınca hemen sırtını ona veren anne mi yoksa her anında müdahaleci olan ama onun geleceği için yanlış olduğunu bilse de gözünü budaktan sakınmayan baba mı daha iyi kestirmek zor. Zaten Mungiu’nun da böyle bir amacı yok. Mungiu sadece ülkesinin içine saplandığı rüşvet batağını, ahlaki çöküşü gözler önüne sererek vatandaşların kısıldığı çıkmazı işaret etmekte.

Bacalaureat oyunculuklar açısından fazlasıyla öne çıkan, Mungiu’nun yine takip edeceğimiz karakter konusunda sağ gösterip sol vurduğu bir film. Zira isminden dolayı da Eliza’yı takip edeceğimizi düşündüğümüz filmde Eliza’yı değil de Romeo’yu takip ederiz. Romeo’nun yaşadıkları filmin en büyük trajedisi olur. Bu sebeple de her ne kadar yaptıklarını onaylamasak da annedense baba ile özdeşlik kurmaktan kaçmak mümkün olmaz.

Son olarak Bacalaureat’i Mungiu filmografisi içerisinde değerlendirecek olursak elbette ilk sıralarda yer alması mümkün değil fakat en çok umut vaat eden filmi olduğunu inkâr edemeyiz. Üstelik bu umudu duyumsamamızı sağlayan şey yeni nesilden gelir. Mungiu, Eliza nezdinde bir şeylerin hâlâ değişip düzelebileceğinin sinyalini verir.