23.01.2018

Yönetmen Koltuğu: Luca Guadagnino

2) A Bigger Splash (Sen Benimsin) – 2015

Jacques Deray’ın 1969 yapımı La Piscine filminden esinlenin, Guadagnıno’nun yine Tilda Swinton’ı baş role oturttuğu filmi A Bigger Splash, birbiri ile aralarında bağ olan dört kişiyi bir araya getiriyor. İlk başta her şey düzgün ve huzurlu gibi gözükürken filmin ilerleyen süresince durum değişmeye başlıyor. Eski ilişkisini unutmamış Harry, hayatla ve buna bağlı olarak insanlarla barışamamış genç kız Penelope, huzurlu bir hayat yaşayan Marianne ve Paul’un hayatına adeta bomba gibi düşerler.

Kendilerini bir limana sığınmış gemi misali dinginliğe bırakan Marianne ve Paul’un, zamanla ayrı zamanlar geçirerek çözüldüklerine şahit olunuyor. Büyük bir müzisyen olan Marianne sesini yitirme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu için bir süreliğine sessizliğe mahkûm olmuş, Paul ise alkol bağımlılığından dolayı rehabilite olmuş biridir. Bu iki yorgun savaşçının ihtiyaç duydukları tek şey huzurken gelen misafirler kaosun fitilini ateşlerler. Fakat bu kez Io sono l’amore’deki gibi aileye giren yabancı dengeleri sonsuza kadar değiştirmeyi başaramaz.

Marianne ile Paul, her ne kadar ufak çaplı sarsıntılar yaşasalar da tekrar huzurla kabuklarına çekilmeyi ve bir olabilmeyi başarırlar. Guadagnıno, her şeyi öylesine güzel tamamlıyor ki, sonunda seyirciye büyük bir tatmin duygusu yaşatıyor. Guadagnino, bu kez İtalyan bir aileyi değil ama İtalya’ya tatil yapmaya gelmiş bir Amerikalı çifti alıyor odağına. Her ne kadar karakterler İtalyan olmasa da mekân İtalya’nın eşsiz yerlerinde geçtiği için karşımızda yine bir İtalya güzellemesi olduğunu yadsıyamayız.

Doğanın koynunda, denizin, meyve bahçelerinin ortasında doğa ile iç içe bir kır evinde geçen hikâyeye eşlik eden en önemli şey ise evdeki yüzme havuzu. Guadagnino’nun son üç filminde büyük bir iştahla kullandığı havuz imgesi A Bigger Splash’de fazlasıyla önemli bir role sahip. Birbirinden etkileyici müzikleri, insanı yeniden yaratacak doğallıkta mekânları, muhteşem oyunculukları ve kurulmuş güçlü çatışması ile en iyilerden biri A Bigger Splash.

Filmin eleştirisi için buraya tıklayınız.