16.09.2020

Yönetmen Koltuğu: Mike Mills

Beginners

Mike Mills’in babasından esinlenerek çektiği, yeni başlangıçlara odaklanan Beginners, Annesi öldükten sonra 75 yaşındaki babasının eşcinsel olduğunu söylemesiyle Oliver’ın hayatı ve hayata bakış açısı değişmeye başlıyor. İçine kapanık ve duygusal olarak büyük bir boşlukta olan Oliver, Anna ile tanışmasıyla yıllardır hissetmediği duyguları yaşamaya başlıyor.

Mills’in hikayenin içindeki anlatıyı fotoğraf kareleriyle anlatması hikayeye farklı bir perspektifle bakmamıza sebep oluyor. Bir müzik klibi tadında olan bu anlatı fotoğrafların ne kadar da gerçek olduğunu gösteriyor. Fotoğraflara baktığımızda bizi o ana ışınlıyor ve anlatılmak istenen durum çok daha önem taşımaya başlıyor. Filmde aşkın anlatıldığı sahneye bir bakalım:

Anna ile yaşadıkları ilişkinin yoğunluğunu 1 dakikalık anlatımla gösteriliyor. Fotoğrafların anlamının tek bir kareden daha fazlası olduğunu, arkasındaki hikayenin anlamını görüyoruz. Geçmişlerinden bahsederken yaşadıkları anın hem tek bir fotoğraf karesi kadar geçici ama hikayelerle dolu olduğunu, hem de bir o kadar da hayatlarında geldikleri noktaya nasıl geldiklerini gösteriyor. Bunun yanı sıra ne kadar da yaşlandığımızı, yılların nasıl geçtiğini fark edemediğimizi düşündürüyor; film bu noktada kaç yaşımızda olursak olalım “yaşlanmışlık” hissi yaratıyor.

1234