12.09.2018

Yönetmen Koltuğu: Shane Meadows

Dead Man’s Shoes – 2004

Richard savaş sonrası travması yaşayan ve bununla ilgili tedavi gören bir adamdır. Günün birinde kasabaya geri döner ve herkesi bir gerginlik sarar. Çünkü, Richard’ın akıl sağlığı çok yerinde değildir. Tabii sadece bununla sınırlı değil hikaye. Bir grup insan daha da gerilir hatta korkmaya başlar. Zira Richard yokken, zihinsel engelli kardeşiyle alay eden, şiddet uygulayan ve hayatı zindan eden birileri olmuştur. Richard, kendi psikolojisini düzeltmeye çalışırken, bir yandan da intikam için planlar yapar.

Shane Meadows’un yine kasaba yaşantısı üzerinden ilerlettiği hikaye bu kez tamamıyla gerilim yüklü. Richard’ın intikam duygusuyla hareket etmesi, kasabada sürekli bir gerginlik olmasına ve bir yerden sonra da kedi-fare kovalamacasına dönmesine sebep olur. Akılda kalıcı sahne çokluğu ve diyalogların netliğiyle etkileyici şekilde ilerleyen film, sürpriz bir sona doğru dümen kırar, Paddy Considine ve Tobby Kebbell’ın harika oyunculuklarıyla da ivme kazanır. Özellikle Considine’in performansı sinema tarihinde kendine yer bulabilecek nitelikte.

Dead Man’s Shoes, kardeşliğin ve anıların duygusallığı, intikamın insanın en acı hislerinden biri olduğu üzerine başarılı bir suç draması. Harika müzikler de filmin tuzu biberi.

1234