22.02.2017

Yönetmen Koltuğu: Stephen Frears

5) High Fidelity (Sensiz Olmaz) – 2000

Hangisi önce geldi; müzik mi, sıkıntı mı? Çocukların şiddet dolu filmler izlemesinden endişe duyuluyor. Şiddet kültürünün etkisinde kalacakları düşünülüyor. Kimse çocukların kalp yarası, dışlanma, acı, sıkıntı ve kayıplarla ilgili binlerce şarkı dinlemesinden endişe duymuyor. Sıkıntılarım olduğu için mi pop müzik dinledim? Yoksa pop müzik dinlediğim için mi sıkıntı bastı?

 Açılışı fonda 13th Floor Elevators’dan “You’re Gonna Miss Me” adlı şarkıyla ve yukarıdaki sorularla yapan film, tüm süresi boyunca anlamlı sözlere, dönemin popüler olmayan daha alternatif müziklerine yer vermektedir. Bir plak dükkânı olan Rob’un (John Cusack) hali hazırdaki sevgilisinin onu terk etmesinden sonra geçmişini, eski ilişkilerini hatırlamasıyla ilerler film. Bir süre sonra Laura (Iben Hjejle) ile tam olarak bir türlü bitmeyen ilişki ile Rob’un geçmişini gözden geçirmesi birbirine paralel bir şekilde ilerler.

Kadın erkek ilişkileri hakkında büyük büyük laflar eden film, birçok Fears filminde olduğu gibi yine bir erkek etrafına konumlandırdığı kadınlarla kuruyor hikâyesini. Yalnız bu kez yan karakterler olarak yer alan diğer iki erkek karakter olan Dick ile Barry’in anlamlı varlıkları yadsınamaz. Müziğin de filmdeki karakterlerden biri olduğu filmin özellikle kaset dönemini yaşayanlar için daha fazla anlam kazanacağını belirtmek isterim. Fears’ın ilk kez bu filminde ana akım sinemanın kodlarını sarsarak seyirci ile bire bir iletişime geçen bir başkaraktere yer verdiğini de es geçmeyelim.