30.07.2017

Yönetmen Koltuğu: Todd Haynes

50’li Yıllara Bağlı Bir Yönetmen

Amerikan bağımsız sinemasının son dönemlerdeki en önemli isimlerinden biri olan Todd Haynes, 1978 yılında henüz bir lise öğrencisiyken ilk kısa filmi The Suicide’yi, ardından da iki kısa filme daha hayat verdikten sonra 1991 yılında çok tartışılacak ve bazı kesimler tarafından tepki toplayacak Poison adlı uzun metrajını çeker. Oldukça cesur sahneleriyle ön plana çıkan Poison, Haynes’in LGBTİ sinemasına ilk ayak basışıdır aynı zamanda.

Haynes, özellikle Carol filmiyle yakaladığı başarısıyla adını geniş kitlelere duyurmayı başardı. Fakat Carol filminden önce çektiği diğer beş filmiyle de aslında başarısını çoktan ispatlamış bir isim Todd Haynes. Yeni filmi Wonderstruck’un yakında gösterime girmesiyle filmografisinde film sayısını yediye çıkaracak Haynes, özellikle dönem filmlerine olan merakıyla bilinmekte. 5o’li yıllara karşı ayrı bir zaafı olan yönetmenin bu yılları fazlasıyla özümsediğini inkâr edemeyiz. Poison, Carol ve Far from Heaven’de bu yılları adeta yaşamış biri olarak, hikâyeleri perdeye taşıması kıskanılası bir durum elbette.

Müzik Dünyasına Azımsanmayacak Bir İlgi

Haynes, bu 50’li yıllara olan sevdasını, elbette en çok o dönemin estetik donanımına borçlu. Zira filmlerinde renklerin, estetiğin önemine aşırı hassasiyet gösteren, kostüm konusundaki titizliğini saklamayan Haynes, bunu en iyi 50’lilerin ruhunda başarabileceğine inanmıştır sanırım. Haynes’in 50’li yıllara olan merakından kalır yanı olmayan bir diğer ilgisi ise müzik dünyası olur. Velvet Goldmine ve I’m Not There ile müzik dünyasına, müziğe bir dönem yön veren müzisyenlerin çetrefilli hayatına kapı aralar. Tüm filmlerinin buluşacağı ortak temalardan biri ise eşcinsellik olacaktır. Eşcinsel karakterlerine her filminde yer vermeye özen gösteren hatta bazı filmlerinin esas mevzusu yapan Haynes, LGBTİ sinemasına da önemli bir katkı sağlamıştır.

Oyuncu konusunda ise genelde takıntılı olduğunu gözlemlediğimiz Haynes, Cate Blanchett, Julianne Moore ikilisinden ise asla vazgeçememiştir. Üstelik onlar için yarattığı bambaşka karakterler ile oyunculuklarına önemli katkılar sağlamıştır da. Başarılı oyuncuları, muhteşem karakterlerle buluşturan, Todd Haynes’i ilk filmi hariç filmografisiyle daha yakından tanıyacak olursak: