10.07.2016

Yönetmen Koltuğu: Wes Anderson

Kendi sinemasını yaratabilen yönetmenlerden olan Wes Anderson, küçük yaşta anne-babasının boşanmasıyla kendini sanatsal aktivitelere verir. İlk yönetmenlik deneyimini kardeşleriyle çektiği amatör videolarda yaşar. Devamında bilinen filmleri ve TV şovlarını, kukla gösterisi ve oyunlarla sergilemeye başlar. 80’lerin sonunda kazandığı University of Texas’ta Owen Wilson’la tanışmasıysa ikisi için de kariyerlerinin dönüm noktası olur. Kısa sürede oda arkadaşı olacak kadar yakınlaşan ikili Bottle Rocket adında uzun metraj bir film senaryosu yazarlar.

Pastel renkler, simetri, kuş bakışı sahneler, slow motion, taşıma araçlarının gözünden çekimler Wes Anderson filmlerinin olmazsa olmazlarından. Filmlerinde gördüğümüz Salinger, Zweig gibi edebiyat esintileri de öyle. Şu ana kadar sekiz uzun metraj filmi olan ve son filmi The Grand Budapest Hotel‘le 9 Oscar adaylığı alan Wes Anderson’ın sıradaki projesi ise köpekler hakkında bir animasyon. Yarattığı evrenle kendine has bir hayran kitlesi oluşturan Wes’in bu sinema aşkının hiç bitmemesi dileğiyle…

5. Fantastic Mr. Fox

Galli roman ve kısa öykü yazarı Roald Dahl‘ın aynı adlı eserinden uyarlama Fantastic Mr. Fox, büyüklere masallar tadında bir Wes Anderson animasyonu. Aile kurması ve hamile eşine verdiği söz neticesinde mesleği olan çiftlik hırsızlığını bırakıp köşe yazarlığı yapan tilki Mr. Fox, geçmişten kalan o tutkusuna yenilir ve çiftlik hırsızlığına geri döner. Sarı – kahverengi ağırlıklı renkleri, diyalogları ve Alexandre Desplat‘ın müzikleriyle oldukça melankolik bir film.

12345