10.07.2016

Yönetmen Koltuğu: Wong Kar-Wai

Wong Kar-wai

Wong Kar-Wai, Uzakdoğu sineması denilince akla gelen ilk isimlerden birisidir. Aslen Çinli olan, ama küçük yaşlardan beri Hong Kong’da yaşayıp buranın sineması içinde yer alan yönetmen, ’80’den bu yana yazarak, yöneterek TV ve sinema mecrasının içindedir. Wong Kar-Wai, Fransız Yeni Dalgası’ndan etkilenerek onu geliştirip devam ettiren sinemacıların oluşturduğu Hong Kong’un İkinci Yeni Dalgası yönetmenlerinden birisidir. Bu yenilikçi grubun özelliği, Hong Kong’un siyasi ve sosyal konularını ele almasının yanı sıra sanatsal anlamda da yenilikçi bir bakış açısı benimsemesidir. Wong Kar-Wai, içinde yetiştiği bu akımın özelliklerini sinemasına yansıtmaya devam etse de kendine has sinema diline sahip, kullandığı görsel ögeler, renkler ve çekim teknikleriyle farklılık yaratan, ele aldığı yalnızlık, aşk, tutku temalarını en iyi biçimde yansıtan isimlerden birisi olmuştur. Filmlerinin senaryosunu kendisi yazan yönetmen çoğunlukla da aynı kameramanla çalışır: Christopher Doyle.

1997’de, “Mutlu Beraberlik”le Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü alan Wong Kar-Wai, bu ödülü alan ilk Çinli olmuştur.  Sayısız reklam ve müzik videosu çeken yönetmen, bir film okuluna gitmemiştir. Ingmar Bergman‘ın filmlerini seven Wong Kar-Wai, çağdaşı olan yönetmenlerden Danny Boyle‘un filmlerini beğendiğini belirtmiştir.

1) Chungking Express – 1994

Chungking Express, 223 ve 663 numaralı iki polisin hikâyesini iki farklı akış içinde anlatan hem eğlenceli hem de dokunaklı bir filmdir. Wong Kar-Wai’nin hem yazdığı hem de yönettiği filmde, sadece numaralarıyla adlandırılan bu iki polis, birbirlerini hiç tanımasalar da benzer olaylar yaşamış ve hayatları altüst olmuş iki bireydir. Koca bir şehirde hayatları bir şekilde kesişen bu iki polisin öyküsünü harika müziklerle desteklemiştir Wong Kar-Wai. Yönetmenin, gündüzleri senaryosunu yazdığı, akşamları da el kamerasıyla çektiği bu film, 23 günde çekilmiştir. Aslında üç bölüm olarak planlansa da üçüncü bölüm yerine “Fallen Angels” filmini çekmiştir Wong Kar-Wai