12.02.2019

Yükseklik Korkusunu Yenebileceğiniz “Yerden Yüksek” Filmler

Yükseklik korkusu en mantıklı korkulardan biri olabilir. Gerçi korkunun ve paniğin mantık çerçevesinde olanı ya da olmayanı diye bir ayrım mümkün mü, pek bilmiyoruz. Ve bu durum bir o kadar da istismar edici. Örneğin roller coasterlar bu istismarı yıllardır yapıyor. Ancak insanların korkudan büyük bir haz aldıklarını da söylemek mümkün. Yoksa neden o kadar yüksekte asılı kalalım ki?  Akrofobi ve bu filmlerin yarattığı o korkudan ise zevk alır mısınız, doğrusu pek bilmiyoruz.

Çeviri: Zekican SARISOY

The Walk (2015)

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Ben Kingsley, Charlotte Le Bon, James Badge Dale

Yönetmen Robert Zemeckis’in Dünya Ticaret Merkezi’nin İkiz Kuleler’inde gezdirdiği filmi “The Walk”, Joseph Gordon-Levitt’in hayat verdiği Philippe Petit üzerinden anlatılıyor. Gerçek bir öyküden esinlenen film, Fransız sanatçı Petit’nin 1974’deki meşhur yürüyüşünü beyaz perdeye taşıyor.

Man-On-Wire

Man on Wire (2008)

Başrol: Philippe Petit

“The Walk (2015)”ın izini takip ettiği bu Oscar ödüllü belgesel film, belki de son on beş yılın en heyecan veren filmlerinden biri. Sahnelerin nefes kestiği filmin hikâyesi ise hayali İkiz Kuleler’i ipin üzerinde geçmek olan Petit’ye ait.