03.06.2017

Yüz Yıl Sonraya Film

John Malkovich ve Robert Rodriguez kimsenin yüz yıl boyunca göremeyeceği bir film yaptı.

Gişe filmlerinin büyük bir gizlilik içinde yapılmasını çılgınca olduğunu mu düşünüyorsunuz? John Malkovich ve Robert Rodriguez’in yaptığının yanına bile yaklaşamazlar. Bu çift kimsenin yüz yıl boyunca göremeyeceği bir film için bir araya geldi.

Şaka değil, adı “100 Yıl” (100 Years) olan bir film yaptılar ve kimsenin 18 Kasım 2115’e kadar açamayacağı saatli kilitli bir kasada saklandılar. Peki neden? Adı Louis XIII Cognac olan yüz yıllık bir içki için tanıtımı için. Bu markanın şu an satılan içkileri 1915 yılında üretildi, bu yüzden bu kaliteye olan bağlılıklarını anlatan bir sanat eserini yapmaya değer bir şey olduğuna karar verdiler.

Louis XIII yöneticilerinden Ludovic du Plessis, “Louis XIII zamanın ustalığının gerçek bir kanıtıdır. Biz de geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin arasındaki dinamik ilişkiyi açıklayan ileriye yönelik bir sanat eseri yapmaya çalıştık.” diye açıklama yaptı.

du Pletssis’in çağının en iyi aktörlerinden diye bahsettiği Malkovich’e böyle bir fikirle geldiler. Ancak fikrin ne olduğu bilinmiyor çünkü bu da gizliliğin bir parçası. Söyleyebildikleri tek şey, Rodriguez’in söylediğine göre günümüzde geçtiği ve duygu yüklü olduğu.

 

Film için hazırlanan üç farklı teaser var ve üçü de geleceğin farklı bir versiyonunu yansıtıyor.

“Geleceğin nasıl olacağının sunulmasıyla ilgili çeşitli seçenekler vardı.” diyen Malkovich, “İnanılmaz derecede yüksek teknoloji, dünyanın bilgisayarlaştırılmış sürümünün ötesinde, bir ileri-Çernobil, doğaya geri dönme, yarı çökmüş medeniyet ve 1940-1950’lerin bilim kurgusu nasıl olurdu temalı retro bir gelecek.” diyerek de seçenekleri açıkladı.

Tanıtım videoları:

Yukarda gösterilen tanıtım videoları, yüz yıl içerisinde biri filmi ortaya çıkarırsa ne olur diye gösterilmesi için yaratıldı. Ancak, aslında hiçbiri bir film değil. Film, Fransa, Cognac’da Louis XIII’ün kasasında yaşayacak bir şey.

Louis XIII ekibinin öngörüleri şu şekilde, bundan tam 100 yıl sonra filmin gösterimi için yaklaşık 1.000 etkili insana metalden sinema bileti gönderecekler. Eski bir projektör alacaklar, (film o zaman kadar korunacak) ve başlata basacaklar. Bu gerçekten olacak mı? Kim bilir. Ama şu an Louis XIII’i yapanlar 2115’e kadar kimsenin içemeyeceği bir içki yapıyorlarken film neden olmasın?

Haber: Selin Özçelik
Kaynak: io9