29.04.2018

Zamanla Soğuduğumuz Yönetmenler

Bir sinemasever bir yönetmenden neden soğur? Evet, temel sorumuz bu! Ancak bu soğuma eyleminin kapsamına bir bakalım…

Yapıtlarını ilgiyle takip ettiğimiz, yeni filmlerini merakla beklediğimiz kimi yönetmenleri bir zaman sonra pek de önemsememeye başlarız. Filmleri artık bizim için pek bir şey ifade etmez, yeni projeleri bizi heyecanlandırmaz. Bunu önemsememek olarak görebiliriz pekâlâ… Bazı yönetmenlere sinir bile olmaya başlarız zamanla. Adını duymaya bile tahammülümüz kalmayabilir. İşte bunları hissediyorsak “Artık bu yönetmenden soğudum” diyebiliriz.

Peki nedir belki de yüzünü bile görmediğimiz, iki çift laf etmediğimiz bu yönetmenlerden bizi soğutan?

Yönetmenin sinemasından zevk almamaya başlamak mesela… Tamamen sanatsal açıdan işlerini artık dikkate değer bulmamak. Yaptığı açıklamalardan, verdiği röportajlardan dünyaya bakışını sezinlemek ve kendimize uygun olmadığını görmek… Bu da bir sebeptir elbette. Hep birlikte olunması gerektiğini düşündüğümüz bazı toplumsal olaylara bizimle aynı tepkiyi vermediğini hatta karşı olduğumuz görüşlere sahip olduğunu görmek… Evrensel ahlak değerlerinden, erdemden ne kadar uzak olduğunu anlamak, adının karıştığı skandalları göz ardı edememek…

Tüm bunlar bir yönetmenden soğumak için yeterli kişisel sebeplerimiz olabilir. Biz de Pera Sinema ekibi olarak zamanla soğuduğumuz yönetmenleri düşündük, soğuma nedenlerimizi ölçüp biçtik ve ortaya bu dosyayı çıkardık. Keyifle okumanızı, sizin de soğuduğunuz yönetmenler var ise bizlere iletmenizi dileriz.