29.04.2018

Zamanla Soğuduğumuz Yönetmenler

Kaan KAVUŞAN

Steven Soderbergh

Açıkçası benim için hiçbir zaman müthiş bir yönetmen olmadı Soderbergh. Pek çok kişinin aksine sevdiğim filmleri de “The Limey” ve “King of The Hill” gibi daha minimal filmleri. Ancak Erin Brockovich ve Trafik sonrası gelen başarı sanırım ona pek çok ruhsuz film yapma fırsatı verdi. Önce bir Solaris’i mahvedeyim dedi, sonra Ocean’s 67’ye kadar uzanabilecek keyifsiz bir seriye imza attı. Araya ortalamanın biraz üstünde iki Che filmi sıkıştırdı ama geri kalan her şey vasat. Kötülüğünden değil ama çok ortalama olmasına rağmen edindiği övgüden sıkıldım Soderbergh’in galiba.

Rolland Emmerich

Yakalasam bir yerde, “abi geç artık bu kıyametleri, felaketleri, olumlu düşün, evrene pozitif enerji yolla, Metin Hara oku” falan diyeceğim. Şimdilik Universal Soldier, Stargate gibi vasat üstü bilim kurgularla başlayıp beni kandırdığını kabul etmeliyim galiba. Independence Day ve Godzilla gibi iki rezillikten sonra The Patriot da hoşuma gitmişti ama ondan sonrası “tufan” ki bu da 2000 yılına denk geliyor. 18 yıldır sevmiyorum bu adamı, bu uzun bir süre. Bir de utanmadan “Maya Lord” diye film çekiyormuş, yazıklar olsun. Mayalar yanıldı dünya yerinde duruyor. Bu ısrar niye?

Kathryn Bigelow

Sen git Near Dark ve Strange Days gibi başyapıt olmayı kıl payı kaçırmış iki film ve Point Break, Blue Steel gibi keyifli filmler çek; varacağın yer Bush’çuların, Romney’cilerin idolü olmak olsun. Daha ne diyeyim şimdi? The Hurt Locker ve Zero Dark Thirty ile safını belli etti zaten. Girdiği coğrafyayı çöle çeviren ABD’nin günahlarını Orta Doğu’ya yakın filmleri pek sevildi iç piyasasında. Herhalde bu yüzden, çok sağcı göründüğünü düşünerek, Detroit’i çekti. Bu sefer film sağcı değildi evet ama ırkçılıkla ilgili bir olay herhalde bu kadar apolitik, bu kadar orta yolcu bir şekilde anlatılabilirdi. Yasaklı listemdesin Kathryn… Sartana affetmez!

Tim Burton

En çok buna uyuz oluyorum galiba. O yüzden, izninizle bu adama seslenirken, “boyun devrilsin Tiiiiim” diye bağırmak istiyorum. Maymunlar Gezegeni gibi klasik mahvettiği yetmedi, bir de Eva Green gibi karizmatik bir kadını bile, böreğe şeker bocalarmış gibi pudraya buladı. Artık ciddiye alamıyorum güzelim kadını. Seni asla affetmem Tim. Helena yavuklundu ona karışmadık, Johnny’yi sevmem bir şey demedik ama yeter artık. Yahu tamam, bir gotikliktir tutturdun, hadi ona eyvallah diyelim -ne de olsa “ilk iki-üç film biz de destekledik!”– ama özellikle 1999’un sonrasına bakıyorum, ele gelir hiçbir şey yok. Kusura bakma Tim Burton! Ölü gelin varoşlara gelin gitsin, Alice’in diyarını orklar bassın… Hem Çarli’nin Çikolata Fabrikası’ndaki kazanlardan fare çıkmış diyorlar. Pis herif! Sen Johnny Depp’i, Helena’yı pudralamaya devam et. Bana ilişme.