18.10.2022

10. Boğaziçi Film Festivali’nin Kaçırılmaması Gereken 10 Filmi

Bu yıl 21-28 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 10. Boğaziçi Film Festivali, uzun-kısa metraj toplamda 50’den fazla filmden oluşan programıyla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yılki gösterimlerin Atlas Sineması, AKM Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda olacağı festivalin kaçırılmaması gereken 10 filmini derleyerek liste yapmakta zorlananlara ve henüz listesini hazırlamayanlara yardımcı olmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım:

1- Karanlık Gece

Festival programından önereceğim ilk yapım, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan ve yönetmenliğini Özcan Alper’in yaptığı Karanlık Gece. Dünya prömiyerini bu ayın başında 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan ve burada En İyi Film ödülünü kazanan film, gezgin bir müzisyen olan İshak’ın yedi yıl sonra döndüğü kasabada geçmişle yüzleşmesini ve yaşadığı suçlulukla mücadelesini anlatıyor.

2- Mendirek

Festivalin öne çıkan ikinci yapımı, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Cem Demirer imzalı Mendirek. Dünya prömiyerini 46. Atlanta Film Festivali’nde gerçekleştiren film, adada yaşayan iki balıkçı kuzenin yüzleşemedikleri karakterlerini, saklanan bir sırrı ve kuzenlerden birinin giderek paranoyak bir hal almasını konu alıyor. Cem Demirer ile film üzerine bir süre önce gerçekleştirdiğim röportajı ise dilerseniz buradan okuyabilirsiniz.

3- Rodéo

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Lola Quivoron imzalı Rodéo, listemize giren işlerden biri. Dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde yapan film, toplumsal normlara aykırı davranan motosiklet tutkunu Julia’nın yüksek hızda akrobasi gösterileri yapan bir grup motorcuyla tanışmasını konu alıyor.

4- Hat hét (Altı Hafta)

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Noémi Veronika Szakonyi imzalı Hat hét de festivalin dikkate değer işlerinden biri. Dünya prömiyerini 28. Saraybosna Film Festivali’nde yapan film, asi bir genç olan Zsófi’nin yeni doğan kızını evlatlık vermesiyle fiziksel ve ruhsal çelişkilerle mücadele etmesini konu ediniyor.

5- Obet (Kurban)

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Michal Blasko imzalı Obet ise listemizin beş numarasında. Dünya prömiyerini 79. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren film, yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmaya çalışan Irinia’nın ailesini korumakla gerçekleri bulmak arasında kalmasını konu ediniyor.