05.09.2016

23. Uluslararası Adana Film Festivali Başlıyor

Adana Film Festivali

Bu yıl 19 – 25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nin basın toplantısı bugün (5 Eylül 2016 Pazartesi) günü, saat 10.00’da, Adana Hilton Oteli’nde yapıldı.

Toplantıda, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Sn. Hüseyin Sözlü, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekter Yardımcısı – Altın Koza A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halil Avşar, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin, Altın Koza A.Ş Genel Müdürü ve Festival Direktörü Candan Yaygın, Uluslararası Adana Film Festivali Sinema Programları Genel Direktörü Kadir Beycioğlu ve Uluslararası Adana Film Festivali Dünya Sineması Bölümü Koordinatörü Ahmet Boyacıoğlu, festival içeriği ile ilgili bilgi verdi.

FESTİVAL YARIŞMALARI

Yarışmada yer alacak eserlerden, Erhan Tuncer’in ilk filmi olan “Ağustos Böcekleri ve Karıncalar”, dünya prömiyerini Adana’da yapacak. Yine bir ilk film olan Mehmet Can Mertoğlu’nun “Albüm”ü ise, 69. Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yarışmış ve ‘Yılın En Yenilikçi Yönetmen Ödülü’nü almıştı. Film, Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında Adana’da yapacak. Kıvanç Sezer’in ilk filmi olan “Babamın Kanatları”, 51.Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışması’nda, Dünya prömiyerini yapmıştı. Film, Türkiye’de ilk defa Adana’da seyirci karşısına çıkacak. Yine yarışmanın finalistlerinden Handan Öztürk’ün “Bana Git De” ve Hiner Saleem’in “Dar Elbise” isimli eserleri, dünya prömiyerlerini yarışma kapsamında yapacaklar. Çağdaş Çağrı’nın ilk filmi olan “Geçmiş”, dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek. Yüksel Aksu tarafından yönetilen “İftarlık Gazoz”, yarışmanın bir diğer finalisti olarak karşımıza çıkıyor. Yönetmen Reha Erdem’in, 73.Venedik Film Festivali’nde ‘Ufuklar’ kategorisinde yarışacak filmi “Koca Dünya”, Türkiye prömiyerini yarışma kapsamında, Adana’da yapacak. Güven Beklen’in yönettiği “Mehmet Salih” isimli ilk filmi, dünya prömiyerini yapacak bir diğer finalist. Çağan Irmak’ın yönettiği “Nadide Hayat” da yarışmanın finalistleri arasında yer alacak. Derviş Zaim’in “Rüya” isimli filmi ise, yine dünya prömiyerini yarışma kapsamında gerçekleştirecek finalistler arasında. Cemil Ağacıkoğlu’nun “Tarla” isimli filmi ise, yine büyük ödül için jüri karşısına çıkacak eserlerden biri olacak.